CES 2015 | Audi A7 zvládlo 900 kilometrov bez zásahu vodiča!

Aj keď si jazdu autom užívame ako sa len dá, vyzerá to tak, že už sa autonómnym autám nevyhneme. Aj keď niektoré pôsobia komicky, ako napríklad to od Google, sú však automobilky, ktoré tieto technológie implementujú do áut, o ktorých by ste ani na prvý pohľad nepovedali, že zvládnu autonómnu jazdu. Dôkazom môže byť napríklad automobilka Audi, ktorá si to do Las Vegas na výstavu CES 2015 minulý týždeň namierila svojou „audinkou“. Tá dala 560 míľ, čo je niečo cez 901 kilometrov úplne sama. No uznajte, existuje krajší spôsob prezentácie toho, čo vaše technológie zvládnu, ako podobná jazda?

Audi A7 Sportback Piloted Drive Concept

Audi A7 Sportback Piloted Drive Concept

POZRITE SI
Toto vajce je autonómne auto od Google bez volantu a bŕzd!
CES 2015 | Mercedes-Benz F 015 – 1100 km na jednu nádrž v plnom luxuse
Merecedes má kamión, v ktorom si vodič môže pokojne počas jazdy zdriemnuť

Aj napriek tomu, že sa v tomto prípade jedná o takmer obyčajné Audi A7 3.0 TFSI, je koncept s označením Audi A7 Sportback Piloted Drive Concept výnimočným autom. Vďaka sade niekoľkých senzorov, radarov a 3D kamier totiž v plnej premávke absolvovalo toto auto cestu zo Silicon Valey do Las Vegas. Auto sa počas cesty pohybovalo rýchlosťou od nuly až po 112 km/h a aj napriek tomu, že za volantom vždy niekto sedel, samotné šoférovanie riadil systém bezpilotnej jazdy, na ktorom Audi už niekoľko rokov pracuje. Rozdielom medzi systémom, ktorý používa Audi a tým, ktorý pripravuje Google vo svojej „krabičke“ je to, že Audi si zatiaľ samé poradí len s diaľnicami. Akonáhle sa priblíži k mestu musí riadenie prevziať vodič. Autonómne auto od Google si vraj poradí aj s mestom a nástrahami, ktoré prinášajú podstatne zložitejšie križovatky v ňom.

Audi A7 Sportback Piloted Drive Concept

Audi A7 Sportback Piloted Drive Concept

Podľa Audi testovaná A7 používa komponenty, ktoré sú už v dnešnej dobe reálne dostupné a tak je jediným obmedzením, ktoré nás v súčasnosti delí od autonómnej jazdy legislatíva. My sa v redakcii už nevieme dočkať kedy si budeme môcť autonómnu jazdu vyskúšať na vlastnej koži, ale čo vy, naši čitatelia? Tešíte sa na príchod autonómnych vozidiel?

Audi A7 Sportback Piloted Drive Concept

Audi A7 Sportback Piloted Drive Concept

Audi A7 Sportback Piloted Drive Concept

Foto: Audi

Komentáre k článku