CES 2014 | Sony FDR-AX100 je prvá Ultra HD kamera pre spotrebiteľov

Sony FDR-AX100

Sony si na CES 2014 donieslo i ďalšiu lahôdku v podobe prvej Ultra HD kamery s pomerne malými rozmermi. So svojou veľkosťou patrí do kategórie kamier pre bežných spotrebiteľov a vzhľadom na rozmery minuloročného modelu FDR-AX1 je novinka výrazným pokrokom. Podľa výrobcu je približne až o 75% menšia a o 66% ľahšia. Presné rozmery však výrobca zatiaľ neudáva. Keďže Ultra HD obsahu je k pribúdajúcim telkám pomerne málo, kamera by mohla mať úspech, jediným problémom môže byť cena, ktorá je stanovená na 1 999 dolárov. Je to síce dosť, no ten, kto si kúpi Ultra HD telku s cenou minimálne 2x vyššou, nemal by mať problém si podobnú lahôdku dopriať na domáce videá.

Videá z tejto kamery by však nemali byť úplne bežné. Okrem vysokého rozlíšenia 3 840 x 2 160 pri 30 fps a zhruba 100 Mbps dátovom toku je novinka schopná nahrávať samozrejme aj Full HD a HD videá, no vďaka 1” CMOS snímaču z kompaktu RX100 II vie vytvárať aj 15 Mpx fotografie. Počas natáčania videa však rozlíšenie fotografie klesne na 2,1 Mpx. Objektív Carl Zeiss Vario Sonnar T* ponúka 12x optický zoom, stabilizáciu, svetelnosť f/2,8 – f/4,5 a rozsah ohnísk 29-348 mm.

Sony FDR-AX100

Okrem 3,5-palcového dotykového displeja s VGA rozlíšením je FDR-AX100 vybavená aj malým výklopným OLED hľadáčikom. Nechýba množstvo dodatočného softvéru a vylepšení ako napríklad NightShot, x.v.Color, My Voice Canceling, Premium Closer Voice, CinemaTone Gamma/Color, Golf Shot či Smile Shutter. Samozrejmosťou je aj kopec konektorov vrátane microHDMI, USB kábla v popruhu, ale aj Wi-Fi a NFC či slot pre SDXC, resp. MS PRO Duo. Novinka by sa mala objaviť na trhu už v priebehu marca so spomínanou cenou 1 999 USD.

Sony FDR-AX100

Foto: Sony, TECHBOX

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy CES 2014 ďakujeme operátorovi O2, ktorý hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX.

Komentáre k článku