CES 2014 | Laserové svetlá Audi Sport Quattro svietia až pol kilometra pred vás

Bežné halogénové svetlá najprv nahradili xenónové, neskôr LED svetlá a Audi už teraz ukazuje koncept, ktorý bude používať laserové svetlá. Tie dokážu svietiť až pol kilometra pred vaše auto.

Audi Sport Quattro Laserlight Concept

V Las Vegas ste počas výstavy CES 2014 okrem spotrebnej elektroniky mohli vidieť aj autá! Konkrétne koncept superšportu od Audi s názvom Sport Quattro, ktorý si už svoju premiéru odbil počas autosalónu vo Frankfurte. Tentokrát tu však Audi nepredstavovalo samotný koncept novinky, ale jeho svetlá! Tie v prípade tohto konceptu ako prvé používajú laserovú technológiu.

Audi Sport Quattro Laserlight Concept

Podobne ako automobilka BMW, ktorá sa laserové svetlá chystá použiť vo svojom pripravovanom elektromobile BMW i8, bude pravdepodobne aj Audi Sport Quattro vybavené rovnakou technológiou. Nebojte sa nebude sa v tomto prípade jednať o žiadnu svetelnú show. Svetlá nového konceptu Audi sú tvorené kombináciou laserovej a LED technológie. Kým LED budú mať na starosti stretávacie svetlá, špeciálne laserové diódy by sa mali postarať o tie diaľkové.

Pýtate sa aké výhody môže laserová technológia priniesť oproti súčasným technológiám? V prvom rade sú to menšie rozmery. Laserové diódy totiž merajú iba niekoľko mikrónov. Druhou výhodou je trojnásobná svietivosť a až dvojnásobný dosah svetelného lúča v porovnaní so súčasnými LED svetlami. V bežnej prevádzke by to teda malo znamenať osvetlenie priestoru pred autom až do vzdialenosti 500 metrov a to svetlom, ktorého teplota je blízka dennému svetlu. Ruku v ruke s teplotou ide teda aj svetlo, ktoré je pre naše oči najprirodzenejšie.

Audi Sport Quattro Laserlight Concept

Automobilka Audi uisťuje, že laserové svetlomety sa čoskoro objavia v sériovo vyrábaných Audi, aj keď svoju premiéru by si mali odbiť na vytrvalostných pretekoch v Le Mans, kde nimi bude vybavené súťažné Audi R18 e-tron.

Audi Sport Quattro Laserlight Concept

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy CES 2014 ďakujeme operátorovi O2, ktorý hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX.

Foto: Audi, TECHBOX

Komentáre k článku