CES 2014 | Android v mobile aj v automobile

Najpopulárnejší operačný systém pre mobilné zariadenia používa už miliarda smartfónov, tabletov a ďalších technologických vychytávok a rast zďaleka nekončí. Tvorca OS Android Google totiž hľadá spôsob, ako v masovom meradle dostať Android do automobilov, čo otvorí ďalší bezbrehý trh pre hardvér aj aplikácie.

Potom, čo sa šírili zvesti o tom, že Google spolupracuje s Audi na integrácii Androidu do jeho vozidiel, spoločnosť potvrdila, že spolu s piatimi firmami z automobilového priemyslu a IT vytvorila Open Automotive Alliance (OAA), uvádza portál Engadget. V rámci aliancie bude Google spolupracovať okrem Audi s firmami General Motors, Hyundai, Honda a výrobcom čipov NVIDIA a očakáva sa aj záujem ďalších členov.

OAA

„Milióny ľudí už majú skúsenosti s operačným systémom Android a používajú ho denne“, hovorí Sundar Pichai, viceprezident Google pre Android, Chrome a aplikácie. „Expanzia platformy Android do automobilového priemyslu umožní našim partnerom ľahšie integrovať mobilné technológie do áut a prinesie vodičom známu, bezproblémovú skúsenosť, takže sa budú môcť lepšie sústrediť na cestu“, dodal Pichai.

Google a OAA však nie je jediný, kto vidí obrovský potenciál automobilového trhu na prienik mobilných operačných systémov. Apple pracuje na rovnakej koncepcii po vlastnej línii na implementácii iOS, pričom spolupracuje so spoločnosťami Acura, Chevrolet, Ferrari, Jaguar, Kia, Mercedes-Benz, Nissan a Volvo. Okrem toho sa o spoluprácu s Apple uchádza aj Honda a Hyundai, ktorí sú členmi aj v aliancii OAA – istota je istota. Tak ako OAA, aj Apple predpokladá, že prvé automobily s operačným systémom sa objavia ešte v tomto roku, uviedol magazín Gizmag.

Foto: techglam

Komentáre k článku