CES 2014 | AMD Kaveri – lepší zvuk a plno inovácií v novej generácii APU

Minulý rok bolo pre AMD najpozitívnejšie azda to, že jeho APU sa dostali do oboch nových herných konzol – PS4 aj Xbox One. Žiaľ na poli procesorov za Intelom čoraz viac zaostáva – dôvodom sú okrem iného nekonkurencieschopné výrobné procesy dodávateľov AMD.

AMD Kaveri

Od novej generácie veľkých procesorov Kaveri sa preto veľa očakávalo. Prechod z 32 nm na 28 nm výrobu mal trochu zmenšiť náskok Intelu (hoci ten z 32 nm „skákal“ hneď na 22 nm, a to už pred rokom a pol). AMD sa však opäť sústredilo predovšetkým na grafickú časť APU. V desktopovej (ale aj mobilnej) sfére ponesú vrcholové čipy jadro s až 512 stream procesormi (oproti 384 v predchádzajúcej generácii), ktoré zaberá až 47 % celého čipu a teda niekoľkonásobne viac plochy ako samotné procesorové jadrá. Žiaľ pravdepodobne kvôli nevyladenosti nového výrobného procesu poklesli frekvencie, takže celkový nárast výkonu bude možno okolo 20 %. Špekulácie o osadení rýchlej GDDR5 pamäte sa nepotvrdili, Kaveri podporuje stále iba dvojkanálové DDR3 (aspoň o stupeň rýchlejšie 2 400 MHz moduly), čo bude opäť brzda výkonu.

AMD Kaveri

Procesor bol tiež povýšený na novšiu, efektívnejšiu architektúru Steamroller, ktorá vylepšuje výkon pri rovnakom takte asi o 10 %. Keďže však aj pri štyroch procesorových jadrách frekvencie klesali, celkové zlepšenie padá na jednotky percent. Výkonom teda Kaveri neohúri, teda aspoň vo vyššom desktope nie, úspornejšie 65/45 W varianty naopak recenzentov príjemne prekvapili – úbytok výkonu oproti 95 W verzii je totiž pomerne malý. Výrobný proces je údajne optimalizovaný pre mobilnú sféru, tak sa ešte nechajme prekvapiť čipmi pre notebooky, ktoré prídu neskôr. Novinka však obsahuje aj celý rad pokrokových technológií.

AMD Kaveri

Patrí medzi ne TrueAudio – podpora akcelerácie zložitých zvukových efektov cez obvod na grafickej karte. Ďalej rozhranie Mantle – alternatíva DirectX, ktorá v prípade podpory dokáže zvýšiť grafický výkon o desiatky percent a súčasne znížiť záťaž procesora v hrách. Novinkou je aj HSA – efektívnejšia architektúra a správa pamäťového priestoru (zjednotenie bloku vyhradeného CPU a GPU atď). Novinky už nájdete v našich e-shopoch, zatiaľ s pomerne sebavedomými cenami (niektoré varianty však pribaľujú hru Battlefield 4).

AMD Kaveri

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy CES 2014 ďakujeme operátorovi O2, ktorý hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX.

Zdroj a foto: AnandTech, AMD

Komentáre k článku