CES 2013 | Nvidia Shield: herná konzola, ktorá zatrasie trhom

Operačný systém Android má ako herná platforma takmer dokonalé predpoklady. Dostatočný výkon s vysokým tempom ustavičného zlepšovania, obrovská zákaznícka základňa, jednoduchosť distribúcie hier a ich nízka cena… Kameňom úrazu je však ovládanie. Hoci by stačilo, keby vývojári pridali plnú podporu pre USB gamepady z PC (s USB On the Go redukciou nie je problém), zatiaľ sme sa dočkali iba drahých alebo málo rozšírených riešení.

Nvidia Shield

Nová herná konzola od Nvidie síce tento problém priamo nerieši, ale aspoň naň upozorňuje. Project Shield je však oveľa viac, než len malý tablet s integrovaným gamepadom. Nová platforma v sebe integruje viacero zaujímavých nápadov, ktoré ak budú šikovne predané, môžu spôsobiť menšiu revolúciu. Základom je konštrukcia z dvoch častí. Hlavná pripomína ovládač z Xboxu, obsahuje niekoľko analógových aj digitálnych tlačidiel s pohodlným uchopením, vnútri sa nachádzajú všetky potrebné komponenty. Druhá časť je tvorená 5“ HD displejom, ktorý je možné sklopiť na klávesnicu – odtiaľto názov Shield (štít).

Vnútri sa samozrejme nachádza výkonný hardvér – procesor Tegra 4. Napriek jeho efektívnosti výrobca osadil obrovskú, až 38 Wh batériu (napríklad väčší Samsung Galaxy Note II má iba necelých 12 Wh), ktorá vydrží 5-10 hodín hrania alebo šialených 24 hodín prehrávania HD videa. Po softvérovej stránke je tu takmer čistý Android 4.1 s doplnenými aplikáciami od výrobcu. Jednou z hlavných bude Tegra Zone, ktorá má po novom združovať hry optimalizované nielen pre procesory Tegra, ale súčasne aj pre ovládanie gamepadom.

Nvidia Shield

Ešte podstatne zaujímavejšou bude možnosť hrať počítačové hry, a to aj tie najnovšie. Tegra 4 ich samozrejme neutiahne, všetko bude prebiehať na báze streamingu. Ak máte doma dostatočne výkonný počítač, budete môcť cez internet hrať na Shield-e aj najnáročnejšie PC hry, a to kdekoľvek. Všetko samozrejme stojí a padá na rýchlej sieti s čo najmenšou odozvou (na aspoň 30 FPS je nutná odozva najviac 33 ms, čo nie je hračka). Na tieto účely má Nvidia Project Shield kvalitnejšie Wi-Fi antény (2×2 MIMO), okrem toho nechýba HDMI výstup, reproduktory s Bass Reflex-om, microSD slot či microUSB konektor. Revolučná konzola by sa na trh mala dostať v priebehu druhého štvrťroka, cena zostáva tajomstvom.

Nvidia Shield

Zdroj a foto: Engadget, Nvidia

Komentáre k článku