CES 2013 | Lexus eliminuje chyby vodiča. Testuje sa vo vlastnom meste

Výstava CES nie je len o tabletoch, notebookoch alebo o mobilných technológiách. Svoje prednosti sa tu rozhodol predstaviť aj Lexus. Ten na svoj top model LS 600 namontoval profesionálne GPS zariadenie, radary, laserové merače vzdialenosti, stereo kamery, precízny odometer či množstvo senzorov ako napríkald akcelerometer.Lexus LS600

Rozhodne sa nejedná o finálny produkt. Všetky prístroje sú namontované priamo na karosérií a ihneď je zrejmé, že vozilo zastupuje len technológiu a predstavuje možnosti aké je možné dosiahnuť. Celý systém nesie názov Integrated Safety a vozidlo Lexus Advanced Active Safety Research Vehicle.

Automobil je schopný autonómnej prevádzky, napríklad ako vozidlá Google, no to nie je cieľom technológie.  Lexus chce, aby vodičom ostal človek, no taktiež pomocou týchto systémov eliminovať mnohé chyby a zabrániť kolíziam. Auto teda bude ovládať určité funkcie, aby sa vyhlo kolízii, predvídalo, udržalo sa v pruhu, no neodvezie vás na dovolenku tak, aby ste si pokojne za volantom pospali.

Lexus LS600

Automobilka Lexus patrí pod koncern Toyoty. Tá má v Japonsku vybudované testovacie centrum na rozlohe 8,6 akra, kde simuluje mestké prostredie spolu so semaformi, cestnou prevádzkov či chodcami. Niektoré z prezentovaných technológií už budú integrované v modeloch, ktoré sa tento rok dostanú na trh.

Lexus LS600

Foto: Lexus

Komentáre k článku