CES 2013 | Ford, Whirlpool a SunPower Eaton nám ušetria až 60% energie

Efektívnejšie riadenie spotreby elektrickej energie a využívanie obnoviteľných zdrojov, najmä fotovoltaiky, môže domácnostiam výrazne pomôcť pri znižovaní nákladov na energiu. Tandem spoločností Ford, SunPower Eaton a Whirlpool sa spojil s Georgia Institute of Technology a vytvorili spolu úsporný energetický program pre domácnosti pod názvom MyEnergi Lifestyle.

Sofistikované riadenie spotrebičov v kombinácii s využívaním lacných taríf mimo špičky a solárnych panelov môže údajne znížiť spotrebu elektriny v priemernej (minimálne americkej) domácnosti až o 60 percent. Dokazuje to model, ktorý vytvoril Georgia Institute of Technology. Uvedená úspora je zhruba taká, že ak by sa koncept MyEnergi Lifestyle zaviedol vo všetkých domácnostiach v USA, klesla by spotreba elektrickej energie tak, ako keby sa od siete odpojili všetky domácnosti v štátoch Kalifornia, Texas a New York. Zúčastnené firmy detaily okolo úsporného konceptu zatiaľ taja a poodhaliť by ich mali práve počas prebiehajúcej výstavy CES 2013, ale niektoré podrobnosti už publikoval server Engadget.

Ford C-MAX Energi1

Ford C-MAX Energi patrí k najmodernejším a najefektívnejším elektromobilom.

Kľúčovým momentom úspory je využívanie energie v čase mimo špičky, keďže vtedy sú jej ceny v USA zhruba o polovicu nižšie, no v niektorých oblastiach je pomer ceny špičkovej a slabej prevádzky až desaťnásobný. Pravdu povediac samotný tento fakt našincovi nepripadá ako veľký objav, pretože elektrické bojlery a akumulačné kachle na tzv. nočný prúd poznáme už dlhé roky. Bojlery a umývačky riadu orientované na prevádzku mimo špičky sa pritom konkrétne spomínajú v správe uvedeného konzorcia. V tomto prípade pôjde zrejme o vklad spoločnosti Whirlpool. Ford, ako výrobca hybridov a plug-in elektromobilov zas prispeje ku koncepcii práve riadeným nabíjaním ich batérií.

Ford C-MAX Energi2

Okrem toho, že v noci sa samozrejme dá energia do batérií nabiť lacnejšie, v prípade, že nepotrebujete jazdiť, môžete ju zároveň počas špičky čerpať na prevádzku niektorých spotrebičov v domácnosti a ušetriť tak niekoľko kilowatthodín drahej elektriny.

Ford zapojí do projektu viaceré svoje modely elektrických a hybridných vozidiel, vrátane C-MAX Energi, Fusion Energi a Focus Electric prostredníctvom aplikácie MyFord Mobile. Príspevkom spoločnosti SunPower Eaton sú zas vysokokvalitné solárne panely s garantovanou životnosťou minimálne 25 rokov, čo dáva slušné vyhliadky na návratnosť investície.

Koncept, ktorý okrem ekonomických prínosov bude mať aj zaujímavý ekologický dopad v podobe zníženia emisií oxidu uhličitého, je však zatiaľ len v štádiu prípravy. Aktuálne by sa mali vybrať modelové domácnosti, ktoré budú vybavené potrebnou technológiou a spotrebičmi a koncepciu MyEnergi Lifestyle otestujú v praxi.

Foto: Ford

Komentáre k článku