Carrivederci – prvá slovenská platforma na zdieľanie áut pripravuje expanziu

ZDROJ | Carrivederci

Zdá sa, že časy, keď automobil predstavoval určitý symbol spoločenského postavenia sú nenávratne preč. Dnes už mladých neláka vlastniť automobil s ktorým je len oštara a jeho údržba stojí nemalé peniaze.

Automobily sú príliš drahé pre jednotlivca (či rodinu), ale napriek tomu ich aspoň z času na čas potrebujeme. Autonómne taxíky však ešte nie sú technologicky na takej úrovni, aby mohli zmeniť svet. Myšlienka na vznik carsharingu vznikla niekedy pred rokom. Zakladateľov Carrideverci inšpiroval celosvetový úspech peer-to-peer platforiem ako napríklad airbnb.com. Začiatkom roku 2018 sa preto pustili do budovania vlastnej služby.

Cieľom tejto služby je vytvoriť komunitu používateľov, ktorí si budú môcť navzájom požičiavať autá. Vďaka Carrivederci by mohlo byť na cestách a parkoviskách menej automobilov.

Autá kupujeme za plnú sumu, využité sú však len minimálne.

Carsharing je vhodný pre majiteľov automobilov, ktorí ich často nevyužívajú a chcú si privyrobiť. Auto si môže takto na seba zarobiť a pomôcť majiteľovi splácať jeho lízing. Je to tiež príležitosť pre podnikateľov, ktorí automobily nakúpia práve na účely ich zdieľania, ale aj pre už existujúce autopožičovne, či veľké firmy, ktoré nemajú pravidelne využitú flotilu svojich vozidiel.

ZDROJ | Audi

Pre používateľov sú výhody zrejmé. Nemusia kupovať vozidlo, platiť poistky a ďalšie náklady a v prípade keď ho potrebujú, idú na dovolenku, výlet, alebo častejšie cestujú, môžu si ho prenajať. Tiež môžu využiť carsharing, ak si chcú užiť luxusnejšie auto, alebo niečo previezť. Zdieľanie môžu využiť aj turisti, ktorí podobné služby poznajú zo svojej domoviny, firmy, ktoré potrebujú nárazovo vykryť nedostatok automobilov, hotely, výstaviská, kongresové centrá či vládne inštitúcie pri veľkých akciách.

ZDROJ | Carrideverci

Osobné auto dnes na Slovensku vlastní v priemere viac než 60 % domácností. So zámerom, aby vydržalo čo najdlhšie funkčné, ho majitelia často šetria a nevyužívajú príliš často – len okolo 5 %. Pre technický stav vozidla aj peňaženku majiteľa je však vhodnejšie, keď je vozidlo využívané čo najčastejšie,“ povedal riaditeľ platformy Carrivederci Branislav Kmeť.

Zvýšený záujem o carsharing je hlavne počas letných a jesenných mesiacov, keď je platforma skvelým riešením krátkodobého prenájmu auta aj na dovolenku či víkendový výlet. Obľúbené sú jazdené prémiové značky v sume do 40 eur na deň. Momentálne je v ponuke viac ako 60 automobilov.

Samozrejme, musíme zohľadniť trhové špecifiká. Hlavnými biznisovými oblasťami sú najmä veľké mestá ako Bratislava a Košice. Po etablovaní sa na slovenskom trhu sa chceme rozšíriť do Viedne či Budapešti,” povedal Marcel Milo, marketingový manažér.

Už teraz je však zrejmé, že aj na Slovensku má zdieľaná ekonomika obrovský potenciál a služieb, ako je táto, bude čoraz viac pribúdať. Nielen v ubytovaní a doprave, ale aj v iných oblastiach. A my postarší sa ešte možno stihneme dožiť toho úžasného pocitu, keď zaparkujeme večer pred vchodom do paneláku bez toho, aby sme polhodinu hľadali voľné miesto.

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku