Canon EOS R – full-frame CSC foťák má už ďalší japonský výrobca

Nikon a Canon dlhé roky ignorovali svet CSC aparátov a držali sa svojich digitálnych zrkadloviek. Roky plynuli a aj títo velikáni prešli na CSC. Výsledok nebol ale dostatočný a trvalo niekoľko generácií, kým CSC aparáty boli schopné konkurencie. Tento rok sme sa však dočkali zamrznutia pekla, Canon aj Nikon majú CSC s full-frame snímačmi, ktoré boli doteraz len pre profesionálov.

Pozrite siNikon predstavuje rovno dva full-frame CSC foťáky!

https://www.youtube.com/watch?v=3uAxIA6I_BE

Doteraz full-frame CSC foťákom kraľovalo Sony, no aj Leica má v portfóliu niekoľko zaujímavým modelov. Po nedávnom Nikone sa k FF CSC pridáva aj Canon s modelom Canon EOS R. Ten má takmer všetko nové. Nové je telo, nový je bajonet, nové je aj ovládanie.

To, čo je staré, no dobré, presnejšie špičkové ostalo. Základom je tak 30,3 Mpx full-frame CMOS snímač s citlivosťou ISO 100 – ISO 40 000. Sekunduje mu najnovší procesor DIGIC 8.

Automatické ostrenie má trvať len 0,05 sekundy, pričom kontinuálne je možné snímať rýchlosťou do 5 fps s preostrovaním, alebo do 8 fps bez preostrovania. Zaujímavo znie funkcia Touch and drag AF, ktorá vraj umožňuje intuitívny výber z 5 655 pozícií AF.

Ešte zaujímavejšie ale znie, že Canon EOS R dokáže ostriť aj pri -6EV! Dual Pixel AF pokrýva obrovskú časť snímača – 100% vertikálne a 88% horizontálne.

https://www.youtube.com/watch?v=dC2XFhRAihQ

Samozrejmosťou takto vybaveného aparátu je aj podpora 4K Ultra HD videí pri 30 fps s dátovým tokom do 480 Mbit/s, alebo Full HD pri 60 fps a 180 Mbit/s. Filmárov poteší 10-bit HDMI, ale aj Canon log profil.

Okrem displeja je možné využívať aj elektronický hľadáčik s rozlíšením cca 1 440 x 900 px. Displej má mimochodom 3,15″ a rozlíšenie cca 1 024 x 768 px. Displej je plne výklopný.

ZDROJ | Canon

Bajonet s priemerom 54 mm je 20 mm od snímača. Aj preto Canon predstavil hneď niekoľko objektívov. Konštruktérom spoločnosti Canon umožnil nový bajonet zostrojiť také objektívy, aké doteraz nebolo možné vyrobiť: RF 50 mm f/1.2L USM, RF 24-105 mm f/4L IS USM – prvý model s Nano USM ideálny pre filmárov, RF 28-70 mm f/2L USM a RF 35 mm f/1.8 MACRO IS STM. Samozrjeme je ale možné využiť aj adaptér pre akýkoľvek objektív s logom Canon pre iné systémy. 

https://www.youtube.com/watch?v=X7n3PmW8hAI

Novo predstaveným používateľským prvkom všetkých RF objektívov je tzv. Control ring, ktorý má umožniť rýchle nastavenie clony, rýchlosti uzávierky, ISO či kompenzáciu expozície jednoducho a bez prerušenia koncentrácie na aktuálny záber.

ZDROJ | Canon

Telo je zo zlitiny hliníka a je plne utesnené voči poveternostným vplyvom. Rozmery novinky sú 135,8 x 98,3 x 84,4 mm, hmotnosť dosahuje 580 gramov. Vo výbave nechýba ani Wi-Fi či Bluetooth pre spojenie so smartfónom. K dispozícii je aj USB-C port.

https://www.youtube.com/watch?v=UM5Y7AkrHQM

Canon EOS R bude stáť 2 499,00 € (telo), resp. 3 499,00 € za set s objektívom 24-105 mm spomínanom vyššie.

ZDROJ | Canon

ZdrojCanon

Komentáre k článku