Candela Seven ukazuje, aké rýchle, tiché a drahé môžu byť plne elektrické lode

ZDROJ | Candela Speed Boat

Vývoj plne elektrickej rýchlej lode Candela Seven švédskou spoločnosťou Candela Speed Boat nie je na rozdiel od iných podobných projektov zahalený rúškom tajomstva. Spoločnosť ukazuje jej schopnosti na 39-minútovom nezostrihanom videu.

Elektrifikácia má veľký potenciál nielen v oblasti osobnej či nákladnej prepravy na cestách. Okrem vzduchu sa spoločnosti čoraz viac orientujú už aj na vodu. Žiarivým príkladom toho je aktuálne plne elektrická športová loď Candela Seven, ktorá dosahuje prekvapivo dobré výsledky.

Tajomstvom úspechu švédskej spoločnosti Candela Speed Boat je použitie krídlovej konštrukcie, vďaka ktorej elektrická loď Candela Seven prakticky ponad vodu väčšinou svojej konštrukcie iba letí. Na jedno nabitie prejde maximálne 92 kilometrov pri rýchlosti 37 kilometrov za hodinu. V jej útrobách sa nachádza batéria s kapacitou 40 kWh.

Kľúčom k dosiahnutiu dlhého dojazdu pri lodiach je eliminácia trenia o vodu. Jediným spôsobom, ako je možné dosiahnuť obstojný dojazd s batériamu je použitie krídlovej konštrukcie. Vďaka nej môžeme dosiahnuť zhruba 3-násobne vyšší dojazd v porovnaní s konvenčnými loďami aj napriek nižšej kapacite batérií.“ povedal Mikael Mahlberg, komunikačný manažér spoločnosti Candela.

Loď si dokáže takýto štýl jazdy udržať aj pri celkovo šiestich ľuďoch na palube, pričom maximálne dosiahne rýchlosť 56 km/h. Plné nabitie lode by malo trvať zhruba 12 hodín, z čoho vo finále vyplýva, že Candela Seven nebude vhodná na komerčnú prevádzku, ale skôr na kratšie rekreačné plavby súkromných osôb.

Problémom plne elektrickej lode Candela Seven sa napokon nemusia stať parametre, ale jej cena. Predávať sa bude totiž za cenu 245-tisíc eur bez dane, čo je aj na športovú loď pomerne vysoká suma. Candela však má už na loď prvé predobjednávky, ktoré plánuje stihnúť vybaviť ešte v priebehu tohto leta.

ZdrojCandela Speed Boat,InsideEVs

Komentáre k článku