CAKE Makka – dizajnová elektrická motorka zo Švédska

ZDROJ | CAKE

Švédsky CAKE, výrobca elektrických motoriek, predstavil svoj najnovší a zároveň najdostupnejší model, Makka. Štýlová elektrická motorka pripomína skôr moped, no nemá pedále. Zároveň má obuté akési enduro gumy, ale do terénu by som ju nebral.

CAKE Makka je nezvyčajný stroj, v ktorom sa snúbia rôzne štýly jednostopých približovadiel, ale aj dizajnových prístupov. Kým niektoré časti pripomínajú mestský bicykel, iné pôsobia ako z terénnej motorky, ďalšie zas z mopedu. Dokopy to ale tvorí nezvyčajný, no veľmi príťažlivý produkt, ktorý na rozdiel od svojich súrodencov nestojí veľké tisíce.

ZDROJ | CAKE

Cena síce začína na sume 3 500 €, no na tejto sume sa hýbu ale elektrické bicykle. Toto je však motorka, ktorá vie ísť rýchlosť až do 45 km/h a jej dojazd je do 60 km. To sú ale hodnoty dvoch rôznych modelov. CAKE Makka sa totiž bude vyrábať v dvoch verziách – Makka range a Makka flex. Rozdiel medzi nimi je nielen zanedbateľných 300 €, ale aj vo výkone a teda i dojazde.

Makka range má elektromotor s výkonomo 1,8 kW (oklieštený 3,6 kW elektromotor z výkonnejšieho modelu) s 60 Nm, vďaka ktorému dokážete ísť maximálne 25 km/h. Dojazd na jedno nabitie 1,5 kWh/48 V batérie je 60 km. Na tento model nepotrebujete vodičské oprávnenie a môžete ním jazdiť aj po cyklocestách či chodníkoch.

ZDROJ | CAKE

Makka flex má elektromotor s dvojnásobným výkonom, ale rovnakým krútiacim momentom, pričom maximálka je zhruba 45 km/h. Batéria je však identická, takže klesol aj dojazd. Ten má byť 50 km. Na túto motorku ale už potrebujete vodičský preukaz typu B. Tento model patrí už len na cestu.

Oba modely ponúkajú dva jazdné režimy – šetriaci eko režim a výkonný režim. V oboch prípadoch nájdete aj EBS, elektronický brzdný systém s rekuperáciou. Na nabíjanie batérie slúži klasická 230 V zásuvka, nabitie na 80% kapacity má trvať 2 hodiny, z 0 na 100% kapacity to má trvať 3 hodiny. Základné údaje, hlavne o rýchlosti a batérii vidíte na malom TFT displeji na riadidlách.

ZDROJ | CAKE

Predná vidlica má 90 mm tlmiče, zadná pružina s tlmičom dokáže ísť na 120 mm. CAKE Makka má 14″ kolesá s 3″ gumami z motorky. Hmotnosť samotnej motorky je 55 kg, batéria má navyše 11 kg. Maximálna nosnosť je 245 kg, do čoho je započítaný aj samotný motocykel. Úžitková nosnosť je tak necelých 180 kg.

V predaji má byť od začiatku budúceho roka s cenou od 3 500, resp. 3 800 € v dvoch farbách. V predaji ale bude aj niekoľko verzií, napríklad s veľkým uzamykateľným kufrom za sedadlom, s detskou sedačkou, so sedačkou pre druhého cestujúceho, s Thule vakmi, s košíkom apod.

ZdrojCAKE

Komentáre k článku