Cadillac LYRIQ ponúkne 100 kWh batériu a pomerne nízku cenu

ZDROJ | Cadillac

GM s logom Cadillac minulý rok predstavilo zaujímavo a hlavne luxusne pôsobiace SUV s elektrickým pohonom, Cadilac LYRIQ. Vtedy ešte koncept je dnes už finálny model, ktorý pozná aj svoje základné špecifikácie. Ponúkne 100 kWh batériu, dojazd okolo 500 km a vcelku nízku cenu.

ZDROJ | Cadillac

Nízka cena je však veľmi relatívny údaj. GM chce Cadilac LYRIQ predávať na domácom trhu od 59 990 dolárov, čo je vzhľadom na jeho pomerne luxusnú výbavu, tamojšie možnosti úľav a priemerné mesačné príjmy nízka suma. Pre nás je ale nech aj 60 000 eur za elektrické SUV pomerne dosť, hlavne keď konkurenčné modely s možno nie tak luxusnou výbavou vzhľadom kúpite pomaly za polovicu.

Pozrite siCadillac LYRIQ – prvý elektromobil a hneď útočí na Tesla Model Y

ZDROJ | Cadillac

Plusom je, že Cadillac oproti konceptu zmenil iba detaily, ktoré si všimnite pri skúmaní tak exteriéru, ako aj interiéru. Napríklad ostal zachovaný obrí 33-palcový displej, ktorý je na rozdiel aj od luxusnej konkurencie jeden, a nie tri. Zaujímavo znie aktívne potláčanie hluku z okolia, takže LYRIQ bude v interiéri absolútne tiché auto. Audio systém má obsahovať 19 reproduktorov od AKG.

Samozrejmosťou bude aj prítomnosť aktívneho autonómneho riadenia Super Cruise či systém One-Pedal Driving.

Iným plusom novinky je pomerne veľká batéria s kapacitou 100 kWh. Má ísť o tzv. Ultium batériu, ktorú GM vyvíja už niekoľko rokov. Poteší 190 kW nabíjanie na DC staniciach, ale aj nezvyčajné 19,2 kW nabíjanie na AC nabíjačkách. S takouto batériou Cadilac sľubuje dojazd vyše 300 míľ, čo je viac ako 480 km. Nie je ale jasné akou metodikou je dojazd počítaný, predpokladať môžeme štandardy EPA, ktoré sú reálnejšie ako WLTP či staré NEDC.

ZDROJ | Cadillac

Zvláštne však je, že LYRIQ bude poháňať iba jeden elektromotor s výkonom 255 kW (cc 342 k) a krútiacim momentom 440 Nm. Poháňať bude zadnú nápravu. SUV by si určite prialo mať motory dva, na každej náprave jeden pre pohon 4×4.

Nový model od GM príde na trhu budúci rok. Výrobca chce predobjednávky riešiť už ale tento rok, v septembri.

ZDROJ | Cadillac

ZdrojCadillac

Komentáre k článku