B&W 800 Series Diamond Prestige Edition – ako vylepšiť šampiónov?

Často sú to detaily, ale špeciálne prevedenie, logo s vygravírovaným podpisom tvorcu, ako je to v edícii Marantz KI Ruby, a ďalšie podobné nuansy, robia limitované edície audiofilských produktov cenným artiklom pre uctievačov výnimočnej techniky.

V oblasti reproduktorov prišiel nedávno s ponukou takejto špeciálnej edície Klipsch s Reference Premiere Piano Black. Novinku má aj Marantz v podobe tandemu integrovaného zosilňovača PM-KI Ruby a CD/SACD prehrávača SA-KI Ruby z „rubínovej“ edície s podpisom Kena Ishiwatu.

Pozrite siKlipsch Reference Premiere Piano Black – exkluzívna limitovaná edícia

O niekoľko týždňov sa má podobná audiofilská špecialita objaviť aj z dielne Bowers & Wilkins. Britský výrobca chystá na september prémiovú Prestige Edition stĺpových reproduktorov 802 D3 a regáloviek 805 D3 v prevedení „Santos Rosewood“. Špeciálnu úpravu tak dostane najmenší a druhý najväčší reprezentant vlajkovej lode, rady 800 Series Diamond.

ZDROJ | B&W

Hoci všetky reproduktory tejto, už inovovanej rady zožali veľký úspech u používateľov a najlepšie hodnotenia, či recenzie odbornej verejnosti (805 D3 sme testovali aj my – viď nižšie), v B&W si povedali, že sa pokúsia vylepšiť to, čo je prakticky dokonalé. A stvorili verzie rovnomenných regálových reproduktorov a trojpásmových stĺpov Prestige 805 D3 a Prestige 802 D3 v prevedení „ružové drevo“.

Pozrite siBowers & Wilkins 805 D3 – najmenšie, ale vynikajúce

Nová povrchová úprava tak doplní trojicu pôvodne dostupných prevedení – čierne, saténovo biele, alebo rosenut. Podľa Bowers & Wilkins sa exkluzívna edícia po technickej stránke nelíši od „štandardných“ reproduktorov série 800 D3 a akusticky je s nimi identická.

Trojpásmový ventilovaný box 802 D3 má aj v edícii Prestige dva 200 mm basové meniče s membránou Aerofoil, stredový menič s priemerom 150 mm s membránou Continuum FST a diamantový 25 mm tweeter. Frekvenčná odozva 17Hz až 28kHz a odporúčaný výkon zosilňovača 50W – 500W, pri harmonickom skreslení pod 1 % sú parametre, ktoré hovoria samé za seba.

ZDROJ | B&W

Aj nový 805 D3 má rovnakú konštrukciu ako aktuálne verzie. Okrem diamantového tweetera má stredo-basový menič s priemerom 165 mm s membránou Continuum FST.

V čom sa teda ukrýva ten „zázračný“ rozdiel? V detaile. Podľa portálu WHAT HI*FI? trvá majstrom vo výrobnej fabrike B&W približne štyri týždne, kým vytvoria finálnu povrchovú úpravu.

Pozrite siBowers & Wilkins 700 Series – Štúdiový zvuk aj bez diamantov

Proces, ktorý zahŕňa 13 vrstiev laku, je údajne o 40% časovo náročnejší, oproti výrobe štandardných prevedení modelov 800 Series Diamond.

Santos Rosewood teda oprávnene pridáva edícii Prestige punc exkluzivity. Taká bude však aj cena – exkluzívna, určená tým, čo vedia oceniť výnimočnosť. V septembri sa nové reproduktory objavia na trhu, pričom model 805 Prestige Edition bude stáť 3 500 € za kus a podlahový 802 Prestige Edition kúpite za 12 500 € za kus. Pre porovnanie, v trojici pôvodných prevedení stoja adekvátne modely 3 000 €, resp. 11 000 € za kus.

ZdrojBIS audio

Komentáre k článku