Budúce Mercedesy uvidia aj to čo vodič okom nevidí

Bezpečnosť cestnej premávky je dôležitá a veľkou pomocou v jej zvyšovaní má byť aj vzájomné vymieňanie si informácií medzi automobilmi v reálnom čase. Automobilka Mercedes-Benz preto pracuje na špeciálnom systéme, ktorý umožní autám v premávke navzájom komunikovať a vymieňať si informácie rovnakým spôsobom ako to robia ľudia na sociálnych sieťach.

Mercedes-Benz C2X

Sociálne siete sú fenoménom modernej doby. Slúžia nie len pre zábavu, ale najmä na vymieňanie informácií medzi jednotlivými užívateľmi. Práve v sociálnych sieťach sídli aj inšpirácia novej technológie, označovanej ako C2X (Car-to-X), ktorá sa má v budúcnosti postarať o plynulejšiu, ale najmä bezpečnejšiu premávku. Aj napriek tomu, že doba keď budú naše autá navzájom komunikovať môže byť ešte niekoľko rokov vzdialená, práve v súčasnosti zahájila nemecká automobilka Mercedes-Benz ako súčasť projektu simTD (Bezpečná a inteligentná mobilita – skúšobný priestor Nemecko) celosvetovo najväčšiu praktickú skúšku komunikácie medzi automobilmi. Do skúšky je zapojených 120 vozidiel, ktoré sa budú do konca roku 2012 pohybovať v oblasti Rýnu a Mohanu. Jednotlivé vozidlá budú prepojené v sieti, spolu s dopravnou infraštruktúrou a tak sa budú navzájom informovať o situácii v cestnej premávke.

Mercedes-Benz C2X

Pýtate sa aké využitie by podobný systém výmeny informácii mal v reálnom živote? Odpoveď je jednoduchá. Predstavte si, že vaše auto by samo rozoznalo problémy v doprave, alebo cestné prekážky a automaticky by vám navrhlo riešenie, dokázalo by vás varovať, alebo v prípade núdze aj zastaviť vozidlo v bezpečnej vzdialenosti od prekážky. Samotnou kapitolou je prepojenie takéhoto systému výmeny informácií s dopravnou infraštruktúrou. Predstavte si, že by ste mali v meste automatické semafory, ktoré by automaticky reagovali na situáciu v premávke a tým by eliminovali, alebo minimalizovali kolóny, ktoré vznikajú v takýchto oblastiach v prípade dopravnej špičky. Optimalizovaním dopravy by tak nedošlo len k zvýšeniu jej bezpečnosti, ale aj k nárastu ekonomickosti a ekologickosti dopravy v mestách. Ani tento aspekt nie je možné v súčasnosti a najmä pri súčasných cenách pohonných hmôt zanedbať.

Foto: Mercedes-Benz, simTD

Komentáre k článku