Budú takto vyzerať automobily budúcnosti? MINI ukázalo svoj pohľad

ZDROJ | MINI

Britské MINI predstavilo koncept plne elektrického a plne autonómneho vozidla budúcnosti. Ak by ste čakali štýl a dizajn MINI súčasnosti, musíte naň zabudnúť, MINI Vision Urbanaut je niečo celkom iné.

ZDROJ | MINI

Mne osobne pripomína naše staručké autobusy zvané „uhorka“ kombinované s prvkami z filmu Avatar, samozrejme, v modernom spracovaní. MINI Vision Urbanaut má byť mestské vozidlo s maximom priestoru pre pasažierov a hlavne bez volantu. Všetko je podmienené autonómnej jazde, pri ktorej bude stačiť zadať cieľ cesty.

Otázne je potom, na čo by niekto niečo takého mal doma, keď v budúcnosti si zavolá na minútu presne pred dom rovnaké vozidlo vrámci nejakej prepravnej služby, resp. si ho bude môcť prenajať vrámci krátkodobých prenájmov.

ZDROJ | MINI

Dizajn vozidla ale žiaľ nemá s pôvodným Mini Cooprom a ani jeho novšími retro súrodencami vôbec nič spoločné. Výrobca tvrdí, že „predná časť štúdie MINI Urbanaut reprezentuje jasnú evolúciu dvoch časom preverených dizajnových ikon značky MINI: predných svetlometov a mriežky chladiča. Predné svetlomety sú umiestnené pod vrúbkovanou hliníkovou konštrukciou so štrbinovými otvormi a sú viditeľné iba keď sú zapnuté. Vďaka viacfarebnej dynamickej matrici dokážu zobrazovať rôzne viacfarebné grafické obrazy vhodné k danému momentu, čím sa vytvára nová forma komunikácie medzi vozidlom a okolitým svetom.“

ZDROJ | MINI

To isté sa snaží povedať o zadnej časti: „Po pozornejšom skúmaní je jasné, že charakteristické vypuklé povrchy tiež vzdávajú hold predchádzajúcim modelom MINI a klasickému Mini. Jeden malý detail – obrys zadných okien — odkazuje na formu prednej mriežky a podčiarkuje štýlovú konzistenciu vozidla.“ Vy to tam vidíte?

ZDROJ | MINI

MINI tvrdí, že Vision Urbanaut zaberá minimum miesta, no pri jeho rozmeroch (dĺžka 4,46 m) je to skôr vtip. Pôvodný Mini Cooper zaberal minimum miesta v mestách, prípadne ešte MINI One, ale určite nie Urbanaut. Vo vnútri sú nie len sedadlá pre pasažierov – štyroch, ale aj niečo ako váľanda. Teda ani pohovka, ani posteľ. MINI to nazýva denná posteľ.

ZDROJ | MINI

Po ňou sa však ukrýva prekvapenie v podobe fyzického volantu. Pre túto verziu je nutné presunúť analógovo-digitálny kľúč v podobe puku (aj veľkostne) do druhého módu ma miniatúrnom stolíku s malým stromčekom. Tento režim je pre prípad, že by cestujúci chceli ovládať Urbanaut ako kedysi, ručne.

ZDROJ | MINI

O akých módoch to vlastne hovorím? MINI ich nazýva MINI momenty: „MINI Vision Urbanaut používa tri typy MINI momentov – Chill (pokoj), Wanderlust (túlanie) a Vibe (vibrácie), prostredníctvom ktorých dokáže poskytnúť široký rozsah možných použiteľných scenárov. Moment Chill vám umožní nabrať dych a zastaviť sa tu a teraz. Vozidlo sa stane vaším útočiskom, nebom, kde si počas cesty môžte vydýchnuť — alebo pracovať pri plnom sústredení. Wanderlust je jediným MINI momentom, keď MINI Vision Urbanaut riadia automatizované jazdné funkcie. Moment Vibe postaví na prvé miesto užívanie si času s inými ľuďmi — každým spôsobom,” dodáva Oliver Heilmer, šéf MINI Design.

ZDROJ | MINI

Po príchode do cieľa sa Urbanaut vraj dokáže zmeniť na obývačku. Bočné dvere je možné otvoriť akoby tam bolo dvoje dverí, čelné sklo má byť možné mierne pootvoriť.

ZDROJ | MINI

Urbanaut nie je ani reálnym konceptom, ktorý by existoval aspoň fyzicky, je to čistá digitálna podoba vozidla, ktoré ale zjavne nikdy nepríde na trh. Okrem mnohých iných vecí tvorcovia zabudli aj na také drobnosti ako kufor či odkladacie miesta v interiéri. Asi ich v búdúcnosti nebudeme potrebovať.

ZDROJ | MINI

ZdrojBMW

Komentáre k článku