Budú sa dať ovládať invalidné vozíky len pomocou výrazu tváre?

ZDROJ | Intel

Technologický pokrok pomáha nielen bohatým a zdravým, ale aj tým menej šťastným. Intel a jeho algoritmy umelej inteligencie by mohli výrazne zjednodušiť ovládanie elektrických invalidných vozíkov.

Elektrické invalidné vozíky sa zvyčajne ovládajú pomocou joystickov, prípadne snímačmi pripevnenými k telu používateľa. Bohužiaľ, nie každý ho dokáže takto ovládať a stáva sa tak úplne odkázaným na cudziu pomoc.

Pomáhame ľuďom získať späť svoju autonómiu.

Anna Bethke, líderka AI pre sociálne dobro v Inteli

Spoločnosť Hoobox Robotics v spolupráci s Intelom vyvinuli Wheelie 7. Je to systém, ktorý využíva umelú inteligenciu (AI) na identifikovanie desiatich výrazov tváre – od nadvihnutia obočia, úsmevu až po vyplazenie jazyka. Každý z týchto výrazov znamená jeden povel, podľa ktorého dokáže aj ťažko chorý človek ovládať chod invalidného vozíka.

https://youtu.be/okr-JY98iec

Technológia Wheelie 7 sa automaticky učí gestá používateľa, na inštaláciu potrebuje len sedem minút. Podľa toho je aj pomenovaný Wheelie 7. Pomocou aplikácie môže používateľ zvoliť, ktoré výrazy budú priradené k akému pohybu a činnosti vozíka sa budú viazať.

ZDROJ | Intel

Vďaka kombinácii softvéru na detekciu tváre, snímačov, robotickej technológie a kamery Intel 3D RealSense, ktorá je nainštalovaná na invalidnom vozíku, Wheelie 7 skenuje 3D mapu tváre a využíva algoritmy AI na spracovanie údajov v reálnom čase, aby správne ovládali vozík. Súprava funguje na priamom slnku, ako aj v tlmenom svetle a je kompatibilná s 95 % elektrických invalidných vozíkov používanými na americkom trhu.

Pozrite siInteligentné parkovanie pre osoby so ŤZP? A na Slovensku? Je to naozaj tak

Prototyp testuje približne 60 ľudí z USA, väčšina z nich má kvadruplégiu (čiastočné, alebo úplné ochrnutie všetkých končatín), alebo amyotrofickú laterálnu sklerózu. Testeri používajú Wheelie 7 v priemere 4 hodiny denne a najazdia asi 700 metrov. V USA je piližne 280 tisíc ľudí s poraneniami chrbtice, pričom každý rok pribudne 17 700 nových prípadov.

„Wheelie 7 je prvý produkt, ktorý používa výrazy tváre na ovládanie invalidného vozíka, čo si vyžaduje neuveriteľnú presnosť, ktorá by sa nedala dosiahnuť bez technológie Intel,“ povedal Dr. Paulo Pinheiro, spoluzakladateľ a riaditeľ HOOBOX Robotics.

Takéto správy určite potešia postihnutých a ich rodiny. Aj keď sa tieto technológie stále len vyvíjajú, sú funkčné len v prototypoch a testované v malých sériach. Veríme, že sa tento úžasný systém dostane aj za veľkú mláku, k nám. Zdravie nepozná hranice.

ZdrojPhys.org

Komentáre k článku