Budú psi učiť umelú inteligenciu? Vitajte v 21. storočí

Vedeckí pracovníci z University of Washington a Allen Institute for AI tvrdia, že psy môžu dodať nový zdroj informácií, ktoré poslúžia na trénovanie a kontrolu robotov.

Vedci už nedávno naučili neurónové siete predvídať správanie psov. Povzbudzujúce výsledky rozhodli o ďalšom výskume. Ako sa však vcítiť do „kože“ psa? Asi nebude stačiť si len kľaknúť na štyri a urobiť haf haf.

Údaje získali z množstva videí a kinetických údajov zachytených z malamuta Kelpa. Dokopy išlo až o 380 videí zosnímaných kamerou GoPro umiestnenou na jeho hlave. Kelp bol snímaný technikou, akou sa natáčajú holywoodske špeciálne efekty, akurát výsledky dostali do rúk výskumníci a nie počítačoví machri. Kelp bol nahrávaný počas jeho bežného života – venčenie, hry, prechádzky.

ZDROJ | Allen Institute for AI

Informácie analyzovali pomocou hĺbkového učenia. Je to technika AI (umelá inteligencia), ktorá sa dá použiť na triedenie vzorov – v tomto prípade išlo hlavne o zosúladenie pohybových dát Kelpových končatín a vizuálnych údajov z kamery s jeho rôznou činnosťou. Vzniknutá neurónová sieť by mohla predpokladať čo pes urobí v rôznych situáciách.

Psi sú napríklad dobrí v tom, že vedia kam môžu chodiť a kde to majú zakázané. Tiež vedia určiť, že terén pred nimi je príliš strmý, ostrý či inak nebezpečný. Vedci pozorovaním Kelpa takto získali podklady pre učenie neurónových sieti, bez toho, aby ich museli naprogramovať, čo by bolo časovo náročné.

Pozrite siAI porazila najlepších hráčov pokeru na svete

Je to prvý raz, čo sa niekto pokúsil učiť od psa. Skutočnosť, že to funguje, môže znamenať, že zvieratá môžu slúžiť ako zdroje tréningových údajov. Psi napríklad vedia, ako ľudia vyzerajú, vedia rozoznať dieťa od dospelého, vyhýbať sa autám, chodiť po schodoch. Toto všetko sú dôležité parametre pre každého robota, ktorý sa bude pohybovať v ľudskom prostredí.

Všetko je ešte v počiatočnom štádiu, prediktívna kapacita je zatiaľ malá a AI je presná len v pomerne jednoduchých, predvídateľných situáciách. Život je však veľmi komplikovaný a s mnohými premennými, aby sa dal predvídať. Aspoň zatiaľ, s našimi súčasnými poznatkami.

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku