Budú prvé autonómne aerotaxi na Novom Zélande?

ZDROJ | Kitty Hawk

Zatiaľ čo na Slovensku očakávame aspoň mierne rozšírenie elektromobilov, na Novom Zélande to idú rozbehnúť do celkom iných výšok – s autonómnym lietadlom Cora.

Jacinda Ardern, premiérka Nového Zélandu, má podpísať zmluvu na testovanie autonómnych leteckých taxíkov lietajúcich výlučne na pohon elektromotorov. Partnerom má byť spoločnosť Kitty Hawk, za ktorou stojí spoluzakladateľ Google a dnešný generálny riaditeľ Alphabet Larry Page.

Kitty Hawk stavia autonómne lietadlá, preto má eminentný záujem o partnerstvo, ktoré by v nasledujúcich troch rokoch pomohlo vytvoriť obchodnú sieť aerotaxíkov v krajine.

ZDROJ | Kitty Hawk

Autonómny taxík od spoločnosti Kitty Hawk dostal meno Cora. Rozpätie krídel má 36 stôp (asi 11 m) a poháňa ju dvanásť rotorov na elektrický pohon. Dokáže vzlietnuť ako helikoptéra, letí ako lietadlo.

Dolet je momentálne 62 míľ (100 km) pri maximálnej rýchlosti 110 míľ (177 km) za hodinu. Odviezť môže dvoch pasažierov v letovej výške 500 až 3 000 stôp (približne 150 až 900 m).

Kitty Hawk kladie dôraz na bezpečnosť. Lietajúci taxík má tri nezávislé počítače. Dokáže pracovať, aj keď sa jeden pokazí. Každý z dvanástich rotorov pracuje nezávisle a ak by sa naozaj všetko poškodilo, lietadlo má záložný padák.

ZDROJ | Kitty Hawk

Spoločnosť Kitty Hawk nie je sama, ktorá chce preraziť s aerotaxíkmi. Na päty im šliape najmenej 19 spoločností. Napríklad aj u nás známy Uber. Na koncepte leteckých taxíkov pracuje aj Boeing či Airbus. Niet divu, že Kitty Hawk už intenzívne pracuje na aplikácii, ktorou si zákazník bude vedieť privolať najbližšiu neobsadenú Coru.

Pozrite siLarry Page vytvoril lietajúci stroj, predávať ho bude ešte tento rok

Kto pôjde tento rok na dovolenku, alebo víkendový pobyt na Nový Zéland, možno si v rámci testovania zalieta v bezpilotnom lietadielku na baterky. Budeme veľmi radi, ak sa s nami podelí o túto skúsenosť.

ZdrojEngadget

Komentáre k článku