Reklama

Budhistické misy inšpiráciou pre super účinné solárne články

Juraj Procházka

Nemusí to byť len o dotáciách, „solárnych barónoch“ a výhodnom biznise vyvolených, na ktorý sa skladajú všetci odberatelia elektriny v jej zvýšených cenách. Každá minca má dve strany a každá strana v akomkoľvek vzťahu má svoju pravdu a argumenty. Platí to aj o elektrine zo slnka. Stručne povedané, nie je pravda, že fotovoltaická elektrina je jednoznačne škodlivá pre sieť a nestabilitou dodávok musí neprimerane zaťažovať rozvodnú sústavu. Všetko je otázkou miery a spôsobu nasadenia. A, samozrejme, záleží aj na účinnosti, životnosti a cene solárnych panelov.

Tip: Rekord v účinnosti solárnych článkov prekonaný

Účinnejšie panely pri rovnakej, alebo dokonca klesajúcej cene za 1 kW výkonu približujú takzvanú sieťovú paritu. Vtedy dodávajú elektrinu za rovnakú cenu, ako konvenčné elektrárne. Ukazuje sa, že vzorom pre dizajn účinnejších solárnych článkov môžu byť aj budhistické „spievajúce“ misy. Ide o mosadzné, alebo bronzové nádoby, ktoré pri poklepoch, alebo trení okraja vydávajú zvonivý, alebo nepretržitý tón a používajú sa pri meditáciách a rituáloch.

Dr. Niraj

Dr Niraj Lal z Australia National University (ANU) hovorí, že podobne ako budhistické misy reagujú so zvukom, môžu ich zmenšené podoby reagovať so svetlom. Súčasné štandardné solárne panely strácajú veľké množstvo dopadajúcej svetelnej energie, čím sa konverzia svetla na elektrinu stáva menej efektívnou. Ale ak sú bunky v tvare „spievajúcich“ misiek, potom sa svetlo odráža vnútri bunky  dlhšiu dobu a účinnosť konverzie rastie.

Dr. Niraj nazýva tento proces „plasmonickou rezonanciou“ a hovorí, že články s „nano-miskami“ majú v laboratórnych podmienkach až 4x vyššiu účinnosť v porovnaní s plochými panelmi.

trojprechodovy clanok

Princíp trojprechodového solárneho článku, kde každá vrstva reaguje na inú vlnovú dĺžku.

K zlepšeniu má prispieť dizajn plochy, na ktorej bola štruktúra solárnych článkov vytvorená naukladaním jednotlivých buniek na seba. Pri bunkách vyrobených z rôznych materiálov, z ktorých každý je citlivý na inú vlnovú dĺžku (farbu) svetla,  je možné zachytiť širšie spektrum slnečného spektra a zvýšiť ich celkovú účinnosť.

Pozrite si: Nové solárne články vyrobia elektrinu za cenu zemného plynu

Začiatkom tohto roka vedci takto vytvorili multi-materiálové, štvor-prechodové solárne články s účinnosťou až 43,9 percent, čím zhruba o 5% prekonali vlaňajší rekord. Niraj a jeho tím teraz skúma spôsoby, ako „nano-misky“ začleniť do týchto tandemových štruktúr. Ak sa podarí vytvoriť solárne bunky schopné adsorbovať viac farieb a udržať správne svetlo v správnych vrstvách, potom by sa mohla účinnosť solárnych panelov posunúť ešte ďalej, hovorí tvorca novej koncepcie.

Zdroj: Gizmag

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.