Budeme mať smartfóny z Aktov-X?

Myšlienka, že sa človeku budeme môcť pozrieť pod kožu, alebo aspoň pod šaty za pomoci vreckového skenera, umiestneného hoci aj v mobile, nie je pritiahnutá za vlasy. Výskum vedcov z Texaskej univerzity v Dallase túto víziu v každom prípade posúva bližšie k realite.

 Samsung Galaxy S III

Foto: Samsung

Tým pod vedením profesora Dr. Kennetha O totiž vyvinul polovodičový čip na báze CMOS technológie s rýchlymi Schottkyho diódami, ktorý bude možné implementovať aj do mobilných telefónov. Vďaka generovaniu a následnej detekcii submilimetrových rádiových vĺn v teraherzovom pásme premení ľubovoľné vreckové zariadenie na čosi podobné rentgénu, ale má veľkú výhodu. Vlny v pásme THz sa nachádzajú nad mikrovlnami a pod pásmom infračerveného žiarenia, ide teda na rozdiel od rentgénových lúčov o mäkké, neionizujúce žiarenie.

Graf pasmo vln 

Terahertzové vlny ležia medzi GHz pásmom mikrovĺn a infračerveným žiarením.

Napriek tomu je energia THz vĺn dostatočná, aby prenikla papierom, oblečením, drevom aj murivom, takže utajené pašovanie tovarov, alebo zbraní by dostalo ťažkú ranu. Kam ukryjete kontraband, ak neviete, kto vás v každej chvíli môže skenovať?

 Dr Keneth O

Profesor Dr. Kenneth O, riaditeľ Texas Analog Center of Excellence (vľavo) a spoluautor projektu „rentgénového“ mobilu Dae Yeon Kim.

To je zároveň aj jeden z otáznikov, ktoré sa v súvislosti s vývojom tejto technológie otvárajú. Aj keď od komerčného nasadenia terahertzových mikroskenerov sme zatiaľ vzdialení, ak k nemu naozaj dôjde, môže byť ohrozené aj súkromie osôb. Už dnes sa skenery na báze neionizujúcich elektromagnetických vĺn používajú napr. na letiskách. Tam sa ale prehliadke z bezpečnostných dôvodov musí podrobiť každý a s tým súvisiaca strata súkromia je vo všeobecnosti akceptovaná, hoci aj voči týmto celotelovým 3D skenerom majú niektorí ľudia výhrady. Keďže však ide o pomerne robustné zariadenia, ktoré nie je možné nenápadne ukryť a používať kdesi na ulici, ich zneužitie na špehovanie nehrozí. To sa však nedá povedať o texaskom výskume.

 THz čip

Nový čip a nasnímaný vnútrajšok diskety. (Obrázky: UT Dallas)

Vedci však argumentujú, že každá vec sa dá zneužiť a vreckové skenery môžu naopak priniesť veľa dobrého. Od diaľkovej lekárskej diagnostiky, keď si pacient sám dokáže zrentgénovať potrebnú časť tela a výsledok konzultovať s lekárom, po monitoring ovzdušia. Bežnými aplikáciami by sa mohlo stať vyhľadávanie elektrických vedení, alebo trubiek v stenách, alebo kontrola doručených balíčkov. Znie to síce trochu paranoidne, ale obete balíčkových bômb to isto chápu inak.

 

Foto: UT Dallas