Budeme mať onedlho OLED telky vyrobené atramentovou tlačou?

ZDROJ | TCL

Spoločnosť TCL vyvinula 65-palcový 8K OLED TV displej pomocou procesu atramentovej tlače. Výrobca novej technológii natoľko verí, že sa už pripravuje na sériovú výrobu v roku 2023.

Už minulý rok sme sa dozvedeli, že TCL stavia v Guangzhou výrobnú linku v hodnote 6,8 miliardy dolárov. Vyrábať sa tam majú pomocou inkjet technológie 8.5 generácie (2200 x 2500 mm) OLED panely pre televízory. Výroba sa má neskôr rozšíriť aj pre OLED displeje do smartfónov.

Prototyp vyvinula CSOT, dcérska spoločnosť TCL spolu s JOLED. Nová technológia má priniesť lepšie využite materiálov pri nižších cenách a jednoduchšej štruktúre zariadení. To znamená nižšiu poruchovosť a vyššie výnosy pre akcionárov. To povedie k nižším cenám televízorov v porovnaní s momentálne používaným procesom odparovania WOLED. Spoločnosť ubezpečuje, že sa nižšie vstupné náklady premietnu aj do nižších cien televízorov, resp. displejov do smartfónov.

Pozrite siTCL predstavilo nové vlajkové Mini LED 8K televízory s Google TV

Bežné OLED obrazovky využívajú technológiu nanášania pár, pri ktorej sa svetlo vyžarujúci materiál ohrieva vo vákuu, aby sa odparil a vytvoril na povrchu substrátu vrstvu vyžarujúcu svetlo. Ide o náročný technologický proces.

Otázne je či sa TCL naozaj podarí komercializovať novú technológiu OLED. Atramentová technológia síce môže zvýšiť efektivitu výroby, ale keďže sa vlastnosti materiálov musia upraviť tak, aby sa dali nastriekať, mohlo by to znížiť svietivosť OLED panela. Všetko teda ukáže prax.

LG Display, momentálne jediný výrobca veľkorozmerných OLED panelov, z tohto dôvodu používa vákuové nanášanie namiesto atramentovej tlače.

Zdrojyicai

Komentáre k článku