Budeme jazdiť VW Made in China? Automobilka tam buduje obrovskú továreň

ZDROJ | Volkswagen

Volkswagen Group oznámila, že v Číne začína stavať fabriku, ktorá bude vyrábať výlučne iba elektromobily. Nemalo by pritom ísť iba o vozidlá s logom Volkswagen, ale aj ďalšie značky zo skupiny VW, teda aj Škoda, Seat či Audi, postavené na platforme MEB.

ZDROJ | Volkswagen

SAIC Volkswagen začína stavať fabriku v meste Anting, kde sídli aj pobočka automobilky. Fabrika má vyrásť a začať produkovať automobily do roku 2020. Má ísť pritom výlučne o vozidlá na platforme MEB (Modular Electric Drive Kit), ktorá bude slúžiť pre všetky elektrické vozidlá značky.

Čína je pre VW, ale aj pre všetky automobilky sveta, extrémne zaujímavým trhom. Neustále rastúce predaje a do blízkej budúcnosti očakávaný nástup elektromobilov s podporou vlády, robia z veľmoci Ázie lukratívny trh. Ekonomicky rozvíjajúca sa východná časť krajiny má najväčší potenciál. Aj nová fabrika v meste Anting je zhruba 30 km od metropoly Šanghaj.

ZDROJ | VW

Skupina v Číne vyrába a predáva iba automobily značiek VW a Škoda. SAIC Volkswagen pritom vznikol ako joint venture spoločností SAIC (Shanghai Automotive Industry Corporation), Volkswagen Group a Volkswagen China Investment. V Číne má celkovo 5 fabrík, 6. rastie v blízkosti sídla.

V tej novej majú hrať prím roboty. Celkovo má ísť o vyše 1 400 robotov a chýbať nemá ani využívanie umelej inteligencie, rozšírenej i virtuálnej reality. Fabrika má mať 610 000 metrov štvorcových. Len pre zaujímavosť, fabrika VW v Bratislave má vyše 2 000 000 m².

ZDROJ | Volkswagen

Pozitívom je, že nová výrobňa sa snaží byť aj ekologická. Má disponovať 27 rôznymi typmi eko-friendly technológií.

Produkcia novej továrne má ročne dosiahnuť 300 000 vozidiel. Vyrábať má malé a stredne veľké plne elektrické SUV, ale aj batériové systémy. Práve elektrické SUV s logom VW má byť predstavené v roku 2020.

ZDROJ | VW

V roku 2019, resp. 2020 by mali prísť na trh viaceré plne elektrické modely automobilky, no asi žiadny z nich nebude mať „nálepku“ Made in China. Automobilka totiž buduje nový závod pre elektromobily aj v nemeckom Zwickau, odkiaľ budú pochádzať asi všetky elektromobily pre európske trhy.

ZdrojVolkswagen

Komentáre k článku