Budeme čoskoro ovládať Mercedesy iba gestami?

Skutočne to vyzerá tak, že nás čaká zaujímavá budúcnosť. Máme tu BMW, ktoré si jazdí samo a konkurenčná nemecká automobilka Mercedes-Benz zase predstavila svoj koncept ovládania áut DICE založený na rozšírenej realite, ktorý ako keby bol vystrihnutý priamo z niektorého známeho hollywoodskeho trháku odohrávajúceho sa po roku 2050.

Mercedes-Benz DICE

Vývojári prémiovej nemeckej automobilky Mercedes-Benz asi s obľubou sledujú sci-fi filmy, keďže ich najnovšia vízia pripomína ďaľekú budúcnosť ako niečo na čo sme v súčasnosti zvyknutý. Automobilka totižto počas medzinárodnej výstavy CES 2012 predstavila svoju predstavu ovládania automobilov v budúcnosti, ktorý získal označenie DICE (Dynamic and Intuitive Control Experience). Systém je založený na princípoch rozšírenej reality (augmented reality) a pre ovládanie rôznych systémov a nastavení auta užívateľ používa iba jednoduché gestá rukami, ktoré následne jednotlivé senzory rozpoznajú a interpretujú v stanovený pokyn. Ak si tak v budúcnosti budete chcieť naladiť svoju obľúbenú stanicu postačí vám v aute správne mávnuť rukou a bude to. Odpadne tak zložitosť ovládania pomocou nespočetného množstva samostatných tlačidiel.

Mercedes-Benz DICE

Okrem rôznych nastavení auta samého týmto spôsobom budeme môcť v budúcnosti ovládať aj multimediálny systém v aute alebo dokonca pristupovať k sociálnym sieťam priamo z auta. DICE vás navyše bude počas jazdi na head-up displeji upozorňovať aj na zaujímavé pamiatky alebo významné miesta okolo ktorých budete práve v tom momente prechádzať. Počas svojej jazdy na dovolenku sa tak budete môcť dozvedieť množstvo noviniek o krajine alebo mestách cez ktoré práve cestujete. Ak by ste však očakávali, že podobný systém ovládania môžete čoskoro očakávať v nových Mercedesoch, budeme vás musieť sklamať. Systém DICE sa totižto ešte stále nachádza v rannom štádiu vývoja a jeho reálne nasadenie do praxe nemôžeme očakávať skôr ako za niekoľko desaťročí. Ako vízia toho na čo sa môžeme v budúcnosti tešiť je však DICE skutočne imponujúcim riešením. Iba čas ukáže kedy a ktoré jeho časti objavíme v nových Mercedesoch. Krátku ukážku toho čo si pre nás Mercedes-Benz chystá si môžete pozrieť vo videu pod článkom.

Mercedes-Benz DICE

Foto: Daimler

 

 

Komentáre k článku