Bude takto vyzerať finálne plne elektrické BMW i4? Má mať 600 km dojazd

ZDROJ | BMW

Bude. Takmer. Aj keď BMW nazýva dnes predstavenú novinku Concept i4, novinka má predstavovať pohľad na prvé plne elektrické Gran Coupé. Nový koncept i4 vychádza z modelu i Vision Dynamics predstavenom v roku ešte v roku 2017. Koncept i4 sa má pretaviť do reálneho vozidla budúci rok, kedy sa chystá aj spustenie jeho predaja.

ZDROJ | BMW
ZDROJ | BMW

BMW i4 bude iba tretím modelom značky, ktorý bude mať čisto elektrický pohon. Po rodinnejšom BMW i3 a SUV BMW iX3 príde štýlové Gran Coupé BMW i4 s pomerne drsným výrazom a obrovskými ľadvinkami, na aké sme „zvyknutí“ z modelov ako X7, X6, X5 či 7er. Ľadvinky sú ale plné. Chladiť nie je potrebné žiadny klasický motor.

ZDROJ | BMW

Naopak, za ňou sú uložené rôzne snímače, ktoré moderné i4 potrebuje. Špatiť to však bude ŠPZ-tka v strede ľadviniek, ktorú BMW radšej načrtlo iba veľmi jemne priehľadným plastom. Rovnaký dizajn bude aj na zadnej kapote, kde v koncepte je značka celkom iného tvaru ako tá bežná.

ZDROJ | BMW

„Dizajn vozidla BMW Concept i4 ukazuje fantastické proporcie, mimoriadne expresívny charakter a, samozrejme, veľký dôraz na detail,” povedal Domagoj Dukec, šéf dizajnu automobilky BMW.

ZDROJ | BMW

Hlavným benefitom má ale byť aj špičková dynamika. Zaujímavosťou je, že i4-ku bude poháňať iba jeden elektromotor s výkonom 390 kW (cca 530 koní). Pomerne vysoký výkon dokáže vystreliť novinku z 0 na 100 km/h za menej ako 4 sekundy. Maximálna rýchlosť má byť cez 200 km/h.

Dojazd 600 km (podľa WLTP) pri takomto tempe je nereálny, ale v praxi, pri bežnej premávke, by sa mohol šplhať k 500 km. Batéria má mať kapacitu 80 kWh. Nabíjať sa bude snáď aj na rýchlejšie ako na 100 kW nabíjačkách. To zatiaľ BMW nešpecifikovalo.

ZDROJ | BMW

Samozrejmosťou sú aj moderné technológie v exteriéri – LED alebo laserové svetlomety, ale aj interiéri. Stačí sa pozrieť na obrovský zakrivený displej pred vodičom. V tomto prípade je zatiaľ otázne, či sa takýto prvok objaví aj v reálnom vozidle, ale technológie v súčasnosti to bez problémov umožňujú.

ZDROJ | BMW

Displej vraj nepotrebuje tienenie, lebo špeciálna technológia skla minimalizuje odrazy. Uvidíme možno niekedy v teste. Novinke ale napríklad chýba head-up displej. Či ho bude mať finálna i4-ka je zatiaľ otázne. Unikátny je i volant, stredová konzola či sedadlá. Na presvetlený interiér si dalo BMW záležať.

Aj Concept i4 má špeciálny lak Frozen Light Copper, ktorý bol prvýkrát predstavený s Vision iNEXT.  V rámci BMW Concept i4 bavorská automobilka predstavila aj úplne nový vzhľad loga BMW. Nové logo má dvojrozmerný a prehľadný vzhľad.

ZDROJ | BMW

ZdrojBMW

Komentáre k článku