Bude mať tlakomer každý smartfón? Technológiu na to už máme

Podľa kanadských vedcov môže byť meranie krvného tlaku bežnou vecou na každom smartfóne vďaka selfie kamere. Kým sa však dostane k spotrebiteľom, ubehnú dlhé roky.

Vedci z University of Toronto z Kanady a pridruženej nemocnice v Hangzhou Normal University v Číne pracujú na spôsobe, ako sledovať krvný tlak jednoducho a s 95 % spoľahlivosťou.

Podľa odhadov má až 1,3 miliardy ľudí na svete vysoký krvný tlak, hypertenziu. Samozrejme, nie všetci o tom vedia, pretože túto diagnózu môže stanoviť iba lekár.

Pozrite siSledujte všetky zdravotné dáta pomocou aplikácie Zdravie vo vašom iPhone

Vedci v utorok (6. augusta) ukázali že obyčajná aplikácia pre smartfóny, ktorá urobí krátke video, dokáže zistiť krvný tlak.

 

„Používame technológiu nazývanú transdermálne optické zobrazovanie,“ vysvetlil Kang Lee, vývojový psychológ na University of Toronto.

Systém funguje tak, že svetlo emitované z kamery na smartfóne odráža proteíny blízko povrchu pokožky rôznou rýchlosťou. Jedným z nich je hemoglobín, proteín v ľudskej krvi, ktorý uvoľňuje kyslík. Meraním minútových zmien v hemoglobíne (až do 900 záberov zhotovených počas 30 sekúnd) je možné odčítať krvný tlak.

Pozrite siWithings BPM Core – tlakomer, EKG a digitálny stetoskop v jednom

Na základe týchto meraní vyškolil Lee a jeho tím algoritmus strojového učenia. Ten dokázal zistiť hodnoty krvného tlaku s presnosťou zhruba 95 %. Lee podotýka, že táto úspešnosť platí pre populáciu, ktorú študovali. Viac ako 95 % z 1 328 účastníkov bolo východoázijského alebo európskeho pôvodu.

Mimochodom, „rasizmus“ sa stáva v strojovom učení čoraz väčším problémom. Tmavá farba pleti je pre senzory zatiaľ tvrdým orieškom a výsledky pri takto zafarbenej pokožke sú oveľa menej presné.

ZDROJ | Tensio

Hlavnou ideou jednoduchého a lacného merania krvného tlaku je motivovať používateľov, aby navštívili svojich lekárov, ak zaregistrovali neustále vysoké hodnty. Aby tento model fungoval, používatelia by mali mať stály prístup k smartfónu a k dostupnému poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti. Nám sa takéto požiadavky možno zdajú zábavné, ale nie všetci si žijú tak dobre ako my.

Appka, ktorú vytvoril Lee a jeho ľudia, ešte nie je pripravená na masové používanie. Verzia aplikácie Anura je k dispozícii v obchodoch pre iOS a Android zadarmo, ale v dnešnej podobe vie zistiť iba srdcový rytmus a úroveň stresu používateľov.

Kang Lee predpokladá, že bude zrejme trvať roky, kým sa vykonajú všetky testy potrebné na to, aby mohli aplikáciu používať všetci, bez ohľadu na typ pokožky.

ZdrojQuartz,American Heart Association

Komentáre k článku