Bude lietajúce auto Flyer od Kitty Hawk len ďalšia kratochvíľa Larryho Pagea?

ZDROJ | Kitty Hawk

Spoločnosť Kitty Hawk, ktorú spolufinancoval Larry Page (spoluzakladateľ Googlu a riaditeľ Alphabetu), neprestáva ohurovať svojimi novinkami. Len v marci sme vás informovali o autonómnom aerotaxi Cora na Novom Zélande a už tu máme nový Flyer.

Dvaja redaktori zo CNN prileteli do Las Vegas, aby si pozreli nový letecký stroj Silicon Valley Flyer. Spoločnosť Kitty Hawk vedie Sebastian Thrun, ktorý je priekopníkom autodiagnostiky.

Pozrite siLarry Page vytvoril lietajúci stroj, predávať ho bude ešte tento rok

Na pilotovanie tohoto lietajúceho auta netreba žiadnu pilotnú licenciu a tak sa redaktorka Rachel Crane stáva prvou novinárkou, ktorá si polieta na tomto modeli.

ZDROJ | CNN

Rachel absolvovala 90-minútový kurz lietania a potom sa posadila s motocyklistkou prilbou na hlave do Flyera. Len s jemným dotykom páky vzlietla z jazera, ktorá je asi 25 kilometrov od centra Las Vegas. S použitím jednoduchého Atari-esque joysticku v druhej ruke začala opatrne pilotovať lietadlo. Letela vo výške len meter až tri metre nad hladinou, pričom rýchlosť letu mala obmedzenú na necelých 10 km za hodinu. Skúsení piloti môžu lietať až do rýchlosti 30 km/h.

https://youtu.be/UzZJ-HxvLLI

Počas letu nad jazerom sledoval Rachel riadiací tím Kitty Hawk a poskytoval jej vedenie cez reproduktory v prilbe. Po asi päťminútovom lietaní pristála bezpečne v doku.

Je to rovnako jednoduché, ako hrať Minecraft.

riaditeľ spoločnosti Kitty Hawk Sebastian Thrun

ZDROJ | CNN

Flyer ma jednoduché ovládanie, neexistujú v ňom zložité nástroje na ovládanie, ani kontrolné monitory. Tím dizajnérov od Kitty Hawk testoval všetko – od volantu cez herné ovládače až po lodné škrtenie, aby našiel funkčný a jednoduchý dizajn.

ZDROJ | CNN

Keď sa Rachel spýtajú, čo bolo najťažšie, bez zaváhanie odpovie, že tréningová guľa, kde nacvičovala okrem okrem vplyvu gravitácie aj odopnutie bezpečnostného pásu a uniku z lietadla, ak by došlo k nehode.

Firma Kitty Hawk zriadila tréningové centrum na jazere, kde už absolvovala približne 1 500 skúšobných letov. Teraz začína pozývať vyskúšať pilotovanie takéhoto lietadla zainteresovaných obchodných partnerov.

ZDROJ | CNN

Šéf spoločnosti, Sebastian Thrun, považuje osobnú leteckú dopravu za vyriešenie dopravných kolapsov v cestnej premávke. Aj preto pozval novinárov, aby spropagovali tento druh dopravy, ktorý raz bude možno úplne bežným. Najprv si však nová technológia musí získať dôveru v širokej verejnosti. Potom bude nutné upraviť mnohé obmedzenia, ktoré zabraňujú lietadlám a ultralightom lietanie v noci, alebo nad ľuďmi. Je to beh na dlhé trate, ale každá, aj tisíckilometrová cesta, začína prvým krokom.

ZdrojCNN

Komentáre k článku