Bude Írsko bez fosílnych palív? Ich parlament už schválil príslušný zákon

V írskej dolnej komore parlamentu bol prijatý legislatívny návrh zákona o odpredaji štátnych investícií do fosílnych palív. Zdá sa teda, že Írsko je na najlepšej ceste, aby sa stalo prvou krajinou, ktorá predá svoj nezávislý fond uhlia, zemného plynu a ropy.

12. júla schválila dolná komora parlamentu návrh zákona o predaji investícii do fosílnych palív v národnom investičnom fonde v hodnote 9,3 miliardy dolárov. Týka sa to prostriedkov na výrobu ropy, uhlia, zemného plynu a rašeliny. Návrh zákona podporili všetky hlavné po­li­tické strany okrem strany Fine Gael.

Další krok, ktorý nasleduje, bude hlasovanie a schválenie horným parlamentom. Celý proces predaja fondov by mal potom trvať približne päť rokov. Očakáva sa, že návrh zákona ľahko prejde cez parlamentné komory. Jeho konečnú podobu pravdepodobne schvália už koncom tohto roka po tom, ako ho pre­skúma a odobrí finančný vý­bor.

https://youtu.be/DFSUKMIVsPU

Írsko má v dnešnej dobe investovaných 350 miliónov dolárov v 150-tich spoločnostiach, tieto peniaze môže potom po ich získaní investovať naspäť do zmysluplnejších a ekologickejších investícií. Táto suma je pritom len omrvinkou v porovnaní s tým, aké financie majú v rope a plyne viazané napríklad Spojené štáty americké, Nórsko či Rusko.

Pozrite siHyundai ide do vodíka, autonómnych áut, aj umelej inteligencie

Už aj pred „Írskom“ sa objavovali kroky, ktoré mali zastaviť zhoršovanie klímy. New York sa zaviazal správať ekologickejšie, niektoré európske banky prerušujú obchodné vzťahy so spoločnosťami podnikajúce s fosílnymi palivami a porušujú environmentálne zákony. Aby takýto krok urobila celá krajina je však niečo bezprecedentné.

Írsko je doteraz považované za konzervatívne, najmä v porovnaní so severskými európskymi štátmi. Ignorovanie klimatických zmien je však krátkozraké. Následky opotrebovania planéty a dôsledky globálneho otepľovania pozorujú už aj v Írsku, kde im začala stúpať hladina mora či zažívajú letný nedostatok pitnej vody.

Pozrite siBoom elektromobilov vyvoláva aj otázniky

Vyzerá to tak, že naozaj končí zlatá éra ropy a ostatných fosílnych palív. Možno to nebude ani tak dlho trvať, ako si želajú majitelia týchto výnosných ložísk, spaľovacie motory nehradia elektrické a vodíkové. Naznačuje tomu zákaz vstupu do nemeckých centier automobilmi s dízlovými motormi, alebo Nórsko, kde je predaj nových automobilov už z nadpolovičnej väčšiny na elektrický pohon. Írsko však nasadilo úplne novú úroveň environmentálneho správania, ktoré sa určite stane príkladom hodným nasledovania (nielen) pre celú Európu.

ZdrojErather,Fosill Free Europe

Komentáre k článku