Bude Adiantum ideálnym riešením pre bezpečnosť našich dát?

Google oficiálne predstavil novú technológiu šifrovania. Je špeciálne navrhnutá na zabezpečenie údajov pre smartfóny stredných a nižších tried, ktoré nemajú dostatočný výkon.

Väčšina smartfónov so systémom Android má šifrovanie úložiska nastavené ako predvolenú funkciu už od verzie Android 6.0 z roku 2015. Výnimku tvoria práve lacnejšie zariadenia s nižším výkonom, ktoré nezvládajú AES (Advanced Encryption Standard) – hardvérovú podporu pre šifrovanie s rýchlosťou minimálne 50 MB/s.

ZDROJ | ASUS

Šifrovanie je vypnuté aj v prípade Android Go, ktorý bol vyvinutý do lowendových prístrojov určených pre rozvojové trhy. Tento systém dokáže bežať na slabých procesoroch s 1 GB RAM, či dokonca ešte menej. Napríklad procesor ARM Cortex-A7 ani neumožňuje AES.

Pozrite siAndroid Go dostanú tie najslabšie smartfóny a tablety

Práve pre takýto druh smart zariadení je určený Adiantum. Riaditeľ stratégie mobilnej bezpečnosti pre Google, Eugene Liderman, povedal, že Adiantum je zostrojený pre prístroje, ktoré „nemajú špecializovaný hardvér na používanie súčasných metód na efektívne šifrovanie lokálne uložených dát.“ Šifrovanie je teda určené pre všetky zariadenia s nízkym výkonom, či už smartfóny s OS Android, Linux, inteligentné hodinky a televízory, ale aj zdravotnícke zariadenia.

ZDROJ | Google

Adiantum využíva šifrovací algoritmus ChCha v režime zachovania dĺžky textu a využíva niektoré prvky z AES (HCTR a HCH). Na architektúre ARM Cortex-A7 je šifrovanie a dešifrovanie Adiantum na 4096-bajtových sektoroch asi 10,6 cyklov na jeden bajt, cca 5-krát rýchlejšie ako AES-256-XTS.

ZDROJ | Kaspersky Lab

„Predpokladáme, že Adiantum bude demokratizovať šifrovanie všetkých zariadení,“ uviedol Liderman. „Tak ako by ste si nekúpili telefón bez SMS, nebude existovať žiadne ospravedlnenie pre kompromisy bezpečnosti kvôli výkonnosti zariadenia. Každý by mal mať právo na súkromie a bezpečnosť bez ohľadu na cenovú značku svojho telefónu.“

Pozrite siFacebook a Android je dobrá kombinácia – pre tých, ktorí o vás zbierajú údaje

Ochrana osobných údajov sa stáva čoraz dôležitejšia. Ako naznačujú rôzne kauzy, či už Facebooku, alebo najnovšie sledovacích aplikácií pre „bezpečný“ iOS, firmy majú nesmierny záujem o naše dáta. Z týchto informácií o používateľoch sa dajú získať obrovské peniaze, ktoré však nekončia v rukách ich majiteľov, ale v technologických spoločnostiach, reklamných agentúrach a pravdepodobne aj vládach a spravodajských službách.

Mimochodom, Adiantum je pomenovaný po papradí, ktoré v reči kvetov predstavuje úprimnosť a diskrétnosť.

ZdrojGoogle Blog,RUB

Komentáre k článku