Britskí meteorológovia chcú postaviť superpočítač za 1,4 miliardy €

ZDROJ | pixabay.com/WolfBlur

Najvýkonnejší počítač v histórii ľudstva má primárne predpovedať počasie, no poslúži aj na akademické účely. Prvá fáza projektu bude v ostrej prevádzke v roku 2022.

Britský meteorologický ústav, Met, investuje 1,2 miliardy libier, približne 1,4 miliardy €, do vývoja superpočítaču, ktorým chce predpovedať počasie. Investícia je približne desaťnásobná v porovnaní s investíciou do súčastného najvýkonnejšieho počítača Cray XC40. Takáto výpočtová sila pomôže včasne odhaliť zmeny počasia a presnejšie ho predpovedať do väčšej vzdialenosti.

ZDROJ | pixabay.com/foudefoot60

Superpočítač má vytvoriť digitálne dvojča našej atmosféry, v ktorej bude pracovať s veličinami ako sú rýchlosť vetra, teplota vzduchu, tlak a ďalšie. V kombinácií s umelou inteligenciou dokáže veľmi presne simulovať počasie na niekoľko dní dopredu a na pomerne veľkú vzdelanosť od miesta, kde bude merať aktuálne hodnoty. Predpoveď počasia by mala byť veľmi presná v rozmedzí 1 až 10 kilometrov, pre porovnanie, súčasné predpovede počasia sa na tých najväčších letiskách robia v okruhu 300 metrov.

Predpovede počasia z nového superpočítača majú byť vrátane veľmi presných informácií o blížiacom sa daždi či búrke. Predpokladá sa, že britský meteorologický ústav bude presne vedieť koľko milimetrov zrážok padne. Veľmi presná predpoveď počasia pomôže pri plánovaní letov, predpovedaní záplav, či akýchkoľvek iných prírodných katastrof súvisiacich s počasím. Výpočtový výkon sa tiež bude využívať na zmiernenie dopadu klimatických zmien, prístup budú mať univerzity pri vývoji liekov, skúmaní a navrhovaní umelej inteligencie a pri ďalších výskumoch.

ZDROJ | Cray

Prvá fáza výstavby počítača má prebehnúť do konca roku 2022. Už počas tohto obdobia má byť superpočítač 6-krát výkonnejší, ako súčasný Cray XC40. Ďalšia etapa vývoja je plánovaná na obdobie piatich rokov, po ktorých by mal výkon narásť trojnásobne. Investovaná suma má pokryť kompletné náklady vrátane nákladov na prevádzku na desať rokov a ide o historicky najväčšiu investíciu britského meteorologického ústavu. Predstavitelia Met tvrdia, že každá investovaná libra dnes sa v budúcnosti zhodnotí na 19 libier. Ako veľmi sú ich finančné odhady správne ukáže až čas.

Zdrojgov.uk

Komentáre k článku