Britská Kolumbia chce do roku 2040 ukončiť predaj áut na fosílny pohon

ZDROJ | Flickr

Najkrajšia provincia Kanady, Britská Kolumbia, plánuje do roku 2040 prejsť na plne ekologický pohon. Od tohto roku si v tejto provincii kúpite iba autá s nulovými emisiami.

Snaha o zníženie počtu áut s pohonom na fosílne palivá sa rozširuje po celej Severnej Amerike. Premiér provincie Britská Kolumbia, John Horgan, sa vyjadril, že vláda má v pláne predstaviť budúci rok zákon, ktorý bude vyžadovať, aby sa do roku 2040 v provincii predávali iba elektromobily alebo autá na iný alternatívny ekologický pohon.

ZDROJ | Tesla

Pozrite siV Turci rozbiehajú taxislužbu bez emisií

„Keď chceme, aby obyvatelia Britskej Kolumbie boli súčasťou riešenia na zníženie znečistenia ovzdušia, musíme urobiť autá, ktoré jazdia na čistú energiu, dostupnejšími a praktickejšími,“ vyjadril sa premiér Horgan.

Vláda má v pláne postupne zvyšovať percentá predaja týchto áut v provincii. Do roku 2025 to má byť 10 %, do roku 2030 30 % a do roku 2040 100 %.

Súčasťou návrhu zákona sú tri hlavné body – rozšírenie siete rýchlonabíjacích staníc pre elektromobily na 151, zvýšenie financovania programov na motiváciu občanov Britskej Kolumbie kúpiť si takéto autá a preskúmanie programu na propagáciu týchto áut ako dostupnejších možností pre stredné a nižšie vrstvy.

Pozrite siJe boj proti nárastu emisií CO2 úspešný?

Problémom návrhu zákona môže byť, že neprejde a taktiež to, či bude rozšírený aj do iných provincií Kanady. Uvidíme ako to nakoniec dopadne už budúci rok.

Okrem kanadskej provincie usilujú o zníženie áut na fosílny pohon aj európske krajiny. Nemecko chce napríklad prejsť na autá s nulovými emisiami už do roku 2030. Nórsko má tento istý cieľ už do roku 2025. India to chce stihnúť do roku 2030. Francúzsko plánuje zaviesť podobné opatrenia do roku 2040, rovnako ako Veľká Británia. Treba podotknúť, že zatiaľ ide iba o zákaz predaja, nie používania áut na fosílny pohon.

ZdrojBritish Columbia

Komentáre k článku