Britská AA žiada vládu znížiť dane pre elektromobily, má to zvýšiť ich predaj

Britská organizácia AA (Automobile Association), ktorá v krajine pôsobí už viac ako 100 rokov, zverejnila výzvu, v ktorej žiada tamojšiu vládu, aby znížila daňové zaťaženie pre elektromobily. Vďaka tomuto opatreniu by sa mal zvýšiť ich predaj čo by následne malo pozitívny vplyv na emisie.

ZDROJ | AA

Britská Automobilová asociácia (AA) požaduje od tamojšej vlády, aby eliminovala daňovú povinnosť pre plne elektrické vozidlá. Cieľom tohto opatrenia má byť výrazné zrýchlenie zavádzania elektrických vozidiel do obehu. AA zároveň žiada, aby od DPH boli oslobodené aj lízingové náklady pre elektromobily.

AA si totiž nechala vypracovať prieskum, podľa ktorého viac ako tri pätiny z viac ako 17 500 členov AA by elektromobil bez dane (teda lacnejšie elektrické vozidlo ako v súčasnosti) považovalo za veľmi dôležitý prvý krok, aby si ho aj kúpili. Daň v UK je pritom rovnaká ako u nás, teda 20%.

Inak povedané, ak vláda zruší dane pre elektrické vozidlá, ľudia ich budú kupovať viac, lebo budú cenovo dostupnejšie. Sú za to hlavne mladšie ročníky (18-24 rokov), ktoré by tento krok ovplyvnil podstatne viac – 74%. Rovnako i ľudia nad 65 rokov by v 59% prípadoch bolo ochotných prejsť z klasického na elektrický pohon. 40% respondentov sa tiež vyjadrilo, že ceny bez dane by uvítali aj v prípade lízingu.

Dôvodom, prečo respondenti nekupujú elektromobily je teda jasný – kúpna cena. Napríklad Tesla Model 3 v UK začína na sume 38 500 libier. Bez dane by to však bolo už zaujímavejších 30 800 libier. Budúci majiteľ by mohol ušetriť takmer 8 000 libier. Za takúto cenu sa v Británii predáva práve stredná trieda.

V UK majú však aj špeciálnu daň VED (Vehicle Excise Duty), okrem iného aj pre drahšie automobily, ktorých cena presahuje 40 000 libier (cca 47 300 €). Táto daň predstavuje minimálne 320 libier ročne v prvých 5 rokoch. Platí to pritom aj pre jazdené vozidlá.

Podľa predstaviteľov AA je nutné, aby sa tamojší vozový park výrazne zmenil, práve na nízkoemisné vvozidlá. 8 z 10 vodičov vraj má záujem o takéto vozidlá, no nie je sú ochotní platiť vysoké sumy za porovnateľné vozidlá.

V súčasnosti je v Británii len 0,2% elektromobilov. Do roku 2030 by mali predaje elektromobilov stúpnuť na 50% zo všetkých nových vozidiel. Koľko percent z celkového vozového parku Británie by to ale predstavovalo nie je známe. AA si však myslí, že ich návrh by tento cieľ výrazne zrýchlil.

ZDROJ | Audi

ZdrojAA,gov.uk

Komentáre k článku