Briti spustili najväčšie veterné turbíny na svete

ZDROJ | DONG Energy

Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (aby sme použili úradný názov v zmysle zákona) spustilo v pobrežných vodách do prevádzky unikátnu veternú farmu.

Pobrežná veterná elektráreň Burbo Bank Extension sa nachádza 7 km od pobrežia Liverpoolského zálivu. Je to prvá veterná elektráreň na svete, využívajúca najvýkonnejšie veterné turbíny MHI Vestas V164-8.0 MW. Ako naznačuje už typové označenie, výkon jedinej turbíny je 8MW. Elektráreň s 32 turbínami je schopná pokryť dopyt po elektrickej energii pre viac ako 230 000 domácností.

Pozrite siDONG Energy postaví najväčšiu veternú elektráreň na svete

Veterníky sú vyššie ako mnohé mrakodrapy – majú výšku 195 metrov a lopatky turbín dlhé takmer 80 metrov. Každá z týchto veterných turbín produkuje viac energie než Vindeby. Táto prvá veterná elektráreň na svete postavená spoločnosťou DONG Energy pred 25 rokmi v Dánsku má turbíny s výkonom 0,45 MW.

https://www.youtube.com/watch?v=truPA8UYaw0

Veterná farma je spoločným podnikom dánskej firmy DONG Energy (50%) a jej partnerov PKA (25%) a KIRKBI A/S, materskej spoločnosti skupiny LEGO (25%). Ide pritom o rozšírenie neďalekej veternej farmy Burbo Bank postavenej spoločnosťou DONG Energy pred desiatimi rokmi. K pôvodným 90 MW výkonu tak pribudlo ďalších 258 MW.

Pozrite siVeterná farma Hornsea Project prekoná aj jadrové elektrárne

Spoločnosť DONG Energy v súčasnosti prevádzkuje 17 pobrežných veterných elektrární vo Veľkej Británii, v Nemecku a v Dánsku, a nedávno sa stala prvým developerom na svete, ktorý sa dostal cez hranicu 1000 nainštalovaných pobrežných veterných turbín.

ZDROJ | DONG Energy

Dáni stavajú veterné elektrárne v Spojenom kráľovstve kvôli priateľským predpisom a štátnym dotáciám. Tamojšia vláda však tlačí na dodávateľov, aby hľadali spôsoby na zníženie nákladov, pokiaľ majú naďalej záujem o podporu. Preto sa DONG Energy rozhodla postaviť radšej menej obrovských turbín, než množstvo menších.

Ide o lacnejšie riešenie nielen z hľadiska údržby, ale aj výstavby. Základy na morskom dne je totiž potrebné vybudovať pre každú turbínu samostatne, bez ohľadu na jej veľkosť.

ZDROJ | MHI Vestas

Ako uviedol Henrik Poulsen, generálny riaditeľ spoločnosti DONG Energy: „Burbo Bank Extension ilustruje rýchly vývoj inovácií v odvetví pobrežných veterných elektrární. Pred menej ako desaťročím sme v elektrárni Burbo Bank ako prví nainštalovali veterné turbíny Siemens s výkonom 3,6 MW a za toto krátke obdobie sa výkon veterných turbín zvýšil viac ako dvojnásobne.“

ZdrojDONG Energy

Komentáre k článku