Britský EE spustí komerčnú prevádzku 5G vo veľkom už v roku 2019

Spojené kráľovstvo ide do novej generácie mobilných sietí pekne zostra. Nedávno oznámil začiatok testovania technológie 5G v siedmich britských mestách Vodafone.

A neostane len pri testoch. Regióny s nedostatočným pokrytím súčasnými sieťami (4G) – Cornwall v juhozápadnom Anglicku a národný park Lake District v severozápadnej oblasti – dostanú v roku 2019 živé pokrytie 5G. Operátor chce do roku 2020 spustiť až 1000 základňových staníc 5G.

Pozrite siVodafone postaví vo Veľkej Británii do dvoch rokov až 1000 základňoviek 5G

A Vodafone nebude jediný. Svoje zámery s rozvíjaním 5G infraštruktúry ohlásila aj britská jednotka EE. Operátor EE, ktorý je dnes súčasťou skupiny British Telecom (BT Group), vznikol v roku 2010 ako spoločný podnik medzi spoločnosťami Deutsche Telekom a France Télécom (teraz Orange S.A.). Zlúčením ich mobilných operátorov T-Mobile a Orange v Spojenom kráľovstve vznikol nový líder.

Po Vodafone aj EE

EE je najväčším mobilným operátorom v UK a najväčším európskym poskytovateľom služieb 4G. Preto neprekvapuje, že aj do 5G sa púšťa vo veľkom štýle.

Operátor oznámil, že v roku 2019 spustí sieť 5G v 16 mestách Spojeného kráľovstva. Služby odštartujú v štyroch hlavných mestách častí Spojeného kráľovstva – v Londýne, Cardiffe, Edinburgu a Belfaste, a okrem toho v Birminghame a Manchestri.

Pozrite si5G hotspoty už tento rok, 5G mobily v roku 2019, sľubuje Qualcomm

Operátor rozvinie 5G v najrušnejších lokalitách šiestich východiskových centier – vrátane Hyde Parku v Londýne, aby sila konektivity technológie 5G priniesla maximálny efekt. Používatelia tak získajú spoľahlivejšie dátové spojenie aj v najväčších prevádzkových špičkách.

ZDROJ | TelecomTV

K šestici úvodných lokalít pridá EE v roku 2019 aj pokrytie 5G v najrušnejších častiach desiatich ďalších miest vo Veľkej Británii: v Glasgowe, Newcastle, Liverpoole, Leedse, Hulle, Sheffielde, Nottinghame, Leicestri, Coventry a Bristole.

5G pokryje štvrtinu dátovej spotreby

Väčšina operátorov plánuje v prvej etape poskytovať 5G technológiu len v podobe fixného bezdrôtového prístupu. Inak povedané na pevné pripojenie do internetu. 5G router s externou anténou ponúkne svojim zákazníkom aj EE, ale okrem toho spustí služby aj v spolupráci s viacerými partnermi vyrábajúcimi smartfóny. 5G smartfóny by mali byť v roku 2019 už dostupné.

Pozrite siSmartfóny 5G budú poriadne drahé, výrobcovia idú do rizika

Stratégiu budovania 5G operátor odvíja od počtu biznis a rezidenčných zákazníkov, ktorí využívajú jeho súčasnú sieť na rušných miestach a množstva dát, ktoré prenášajú.

https://www.youtube.com/watch?v=mzWaWM7Ms6U

Prvých 1500 základňoviek, ktoré EE upgraduje na 5G v roku 2019 prenesie 25% všetkých dát v celej sieti, hoci pokrýva iba 15% populácie v Spojenom kráľovstve.

EE preto bude modernizovať sieť na 5G v lokalitách, kde to môže priniesť najväčší efekt. 5G technológia bude postavená na existujúcich základňových staniciach eNode B pre 4G siete. Operátor zároveň upgraduje prenosovú kapacitu každej stanice 5G na 10 Gbit/s.

Pozrite siBiely dom vraj zvažuje znárodnenie sietí 5G

Marc Allera, generálny riaditeľ divízie spotrebiteľov spoločnosti BT, uviedol, že 5G upgrade siete 4G, ktorá je sama o sebe britskou jednotkou, zvýši jej spoľahlivosť, rýchlosť a udrží zákazníkov pripojených tam, kde to najviac potrebujú.

Ide o míľnik pri vytváraní jednotnej inteligentnej siete. V rámci tejto vízie má operátor ambíciu zaistiť pre svojich klientov pripojiteľnosť vždy a všade niektorou z technológií 4G, 5G alebo WiFi. Zodpovedá to pôvodnému názvu spoločnosti EE – Everything Everywhere (vždy a všade).

ZdrojTelecomTV

Komentáre k článku