Brexit a roaming, čo sa mení vystúpením Veľkej Británie z EÚ?

ZDROJ | HMD Global

Najaktuálnejším úderom polnoci nedošlo len k ukončeniu zaujímavého roka 2020, ale aj k oficiálnemu odchodu Veľkej Británie z Európskej únie. Aký bude mať tento rozchod vplyv na fungovanie roamingu u slovenských operátorov?

Definitívna dohoda s konkrétnymi podmienkami odchodu Veľkej Británie z Európskej únie nebola na stole do poslednej chvíle. Operátori tak nateraz v podstate v otázke roamingu vo Veľkej Británii zachovávajú status quo. Informácie uvedené nižšie sa však môžu ešte v najbližších dňoch a týždňoch zmeniť.

4ka

Operátor 4ka zatiaľ radí Veľkú Britániu do tzv. Zóny 1, teda do rovnakej zóny ako ostatné členské štáty EÚ a niekoľkých ďalších krajín. Operátor to nateraz zrejme neplánuje meniť, o prípadných zmenách vás však budeme informovať.

O2

Operátor O2 radí Veľkú Britániu aj naďalej do zoznamu krajín krytých službou EÚ Roaming. V praxi tak nateraz platí, že volať, posielať SMS správ aj dátovať na tomto území môžete za rovnaké ceny ako na Slovensku. Zmeny v tomto smere zatiaľ operátor neoznámil.

Orange

Nakoľko stále nie sú presne stanovené pravidlá medzi EÚ a Veľkou Britániou ohľadom Brexitu, pre zákazníkov, ktorí sa nachádzajú v Británii, resp. tam plánujú cestovať, sa po Brexite od 01.02.2020 nič nezmení. Ceny zostanú rovnaké, Británia naďalej zostane v rovnakej zóne ako ostatné krajiny EÚ. O prípadných zmenách budeme zákazníkov včas informovať.“, uvádza nateraz oficiálna webová stránka venovaná roamingovým podmienkam operátora.

Telekom

Využívanie T paušálov, paušálov ÁNO a Happy, Mobilného internetu aj predplatenej karty Easy zatiaľ prebieha vo Veľkej Británii rovnako ako vo zvyšku EÚ za rovnakých podmienok ako na Slovensku. Cenník, ktorý môže operátor aplikovať napríklad pri nadmernom využívaní roamingu, nastavený na celý rok 2021 napovedá, že Telekom neplánuje Veľkú Britániu nateraz z primárneho roamingu vyradiť. Prípadné zmeny v tomto smere však budeme monitorovať.

Komentáre k článku