Bratislava sa konečne dočká plnohodnotného bike-sharingu!

Bike-sharing, alebo po slovensky zdieľanie bicyklov je niečo, čo pozná takmer každé európske mesto. Zdá sa, že už toto leto sa systému zdieľania bicyklov dočká konečne aj hlavné mesto Slovenska.

ZDROJ | slovnaftbajk

Keď minulý rok Volkswagen spustil projekt up! city zdieľania bicyklov, kolobežiek a áut, potešil som sa, že Bratislava sa konečne bude aspoň trochu podobať na susedné hlavné mestá.

Bicykle Volkswagen ste si však mohli požičať iba z pred Starej tržnice a tam ste ich museli aj vrátiť. Zároveň okrem relatívne vysokého poplatku 15 eur na deň musíte zaplatiť aj zábezpeku 50 eur.

V Bratislave existuje ešte menší projekt White Bikes, ktorý však funguje formou komunitného bike-sharingu. Čo sa týka ostatných slovenských miest, istá forma zdieľania bicyklov funguje v Prievidzi a v Nitre.

S plnohodnotným programom zdieľania bicyklov prichádza až Slovnaft a ich projekt Slovnaft BAjk. Poďme sa pozrieť, čo projekt prinesie.

Bratislavu by už toto leto malo zaplniť 750 bicyklov a 90 dokovacích staníc v štyroch mestských častiach – Petržalka, Ružinov, Nové mesto a Staré mesto. Bicykel si budete môcť zobrať aj vrátiť do ktorejkoľvek stanice.

ZDROJ | slovnaftbajk
ZDROJ | slovnaftbajk

Pozrite siVyskúšali sme si car sharingovú službu up! city priamo v centre Bratislavy

Prvá prezentácia dokovacej stanice prebehla 15. mája na námestí SNP, kde sa konala tlačovka primátora Bratislavy Iva Nesrovnala. Dnes už v strede námestia dokovaciu stanicu nenájdeme.

Cyklokoalícia včera uverejnila na svojej Facebookovej sieti tento odkaz: „Primátor neuniesol tlak verejnosti a po včerajšej slávnostnej tlačovke o bike-sharingu nechal demontovať stanicu na Nám. SNP, ktorá bránila pohybu chodcov i konaniu demonštrácii.

Magistrát mesta Bratislava tiež poslal zaujímavú odpoveď: „Hlavné mesto postupne buduje dokovacie stanice na bikesharing podľa schváleného plánu. Osadenie stanice v uvedenom bode na Námestí SNP bolo dočasné za účelom prezentácie projektu bikesharingu“. 

Čo sa týka technického zabezpečenia, na požičanie bude slúžiť online registrácia a k dispozícii bude niekoľko balíkov, ktoré však zatiaľ neboli bližšie predstavené. Následne bude stačiť zaplatiť a pomocou PIN kódu, ktorý vám bude zaslaný na SMS, budete odomykať bicykel. Celá služba bude pravdepodobne podporovaná aplikáciou.

Uvidíme, aké ceny a balíčky si pre nás Slovnaft pripravil. V Moskve napríklad funguje systém Velo Bike, ktorý umožní si požičať bicykel za 2 eurá na deň s tým, že každú polhodinu ho musíte vrátiť do jednej zo staníc, ktoré sú rozmiestnené po celom meste. Následne si ho však môžete opäť zo stanice vziať a premávať sa.

MOSCOW, RUSSIA – AUGUST 06: Bicycles are lined up outside of Cathedral of Christ the Saviour ahead of the 14th IAAF World Championships at on August 6, 2013 in Moscow, Russia. (Photo by Christian Petersen/Getty Images)ZDROJ | getty images

Pozrite siup! city – boli sme sa pozrieť na spusetnie ambiciózneho projektu v Bratislave

Vo Viedni máte prvú hodinu zdarma a následne platíte euro za každú ďalšiu hodinu. V Kodani, ktorá je Mekkou cyklistiky, sa platí približne 1,60 eur na polhodinu a na celý deň zaplatíte cca 13 eur, no v Dánsku nájdeme aj iné programy s inými cenami.

Uvidíme, ako to bude vo finále vyzerať v Bratislave, ale už teraz sa nevieme dočkať, kedy si prvý veľký bike-sharingový projekt v Bratislave vyskúšame.

Zdrojslovnaftbajk,cyklokoalícia

Komentáre k článku