Boston Dynamics má náhradu za skladníka! Je rýchlejší a nikdy sa neunaví

ZDROJ | Boston Dynamics

Boston Dynamics je spoločnosť, pri ktorej občas vybuchuje internet. Ich robotické zvery svojimi výkonmi prekvapujú už dlhé roky. Tentoraz ale Boston Dynamcis ukázal čosi iné – robota skladníka. Nahradí robot bežných ľudí?

ZDROJ | Boston Dynamics

Práca v sklade je namáhavá a úmorná. To vám potvrdí každý, kto aspoň na na krátko pracoval v sklade. V čase, kedy si cez internet objednávame už aj zubné kefky je dopyt a potreba skladov veľmi vysoká. Giganti ako Amazon i ďalší preto začínajú vo veľkom využívať robotov.

Na prekladanie tovaru sú ale stále potrební ľudia, keďže robot na kolieskach nedokáže zobrať krabicu a preložiť ju na správne miesto, resp. napaletovať potrebnú objednávku. Až doteraz…

Boston Dynamcis totiž po robotickom psovi, robotickom koňovi či dvojnohom bezhlavom pomocníkovi predstavil robota ideálneho práve do skladov. Skladníci môžu prísť o prácu, ale nie tak skoro.

ZDROJ | Boston Dynamics

Robot od Boston Dynamics je ako vták s kolieskami. Má dve nohy, akýsi zadok pripomínajúci poriadnu kopu peria na chvoste, malé telo a malú hlavu so zobákom. V tele je množstvo motorov, ktoré umožňujú robotu pohyb, zadná masívna časť objavuje batérie, no zároveň slúži na vyvažovanie robota.

Namiesto zobáku má robot špeciálne prísavky, ktorými vie „uchopiť” predmety, v tomto prípade krabice. Otázne je, či úchop zhora postačuje pre všetky druhy tovarov. Všetok tovar by musel byť veľmi pevne zabalený tvrdých krabiciach, aby sa tovaru niečo nestalo pri takomto prekladaní.

https://www.youtube.com/watch?v=5iV_hB08Uns

Všimli ste si aj druhého robota, ako rýchlo dokázal vyložiť paletu s tovarom na pás? Krabice na videu majú zhruba 5 kg, no robot dokáže vraj pracovať aj s 15 kg krabicami. Robot sa orientuje pomocou senzorov a snímačov, konkrétne tovary dokáže rozpoznávať pomocou QR kódov. Chýbať nemá ani strojové učenie.

Takýto robotickí skladníci sú síce takmer dokonalý – nepotrebujú plat, jedlo, odbory, neunavia sa, netrpia chorobami a dokážu pracovať od rána do večera. Jeden takýto robot ale aktuálne stojí niekoľko stoviek, ak nie milióny dolárov (cenu Boston Dynamics nezverejnil). Momentálne tak nehrozí, že by roboty nahradili ľudí aj na takýchto pozíciách. Časom ich ale nahradia určite.

ZDROJ | Boston Dynamics

 

Komentáre k článku