Bosch Home Zone Park Assist – parkovanie s mobilom

ZDROJ | Bosch

Nemecký výrobca Bosch predstavil svoj vlastný systém automatického parkovania s názvom Home Zone Park Assist. Nový systém je síce podobný, ako tie od BMW či Tesla Motors, no predsa len je v niečom výnimočný.

Pozrite siBosch vyvinul systém, ktorý zabráni kolíziám áut s chodcami

Bosch Home Zone Park Assist 1
ZDROJ | Bosch

Napríklad, na rozdiel od BMW nepotrebujete špeciálny príplatkový kľúč, ale stačí vám smartfón. Na parkovanie bez vodiča si ale ešte budeme musieť počkať aj v prípade systému od Bosch.

Home Zone Park Assist nie je plne autonómny systém, ale dokáže sa učiť. Ukázať mu parkovanie ale stačí iba raz. Pred vstupom do garáže alebo parkovacieho miesta stačí stlačiť tlačidlo na učenie a systém zaznamenáva trasu do pamäti.

https://www.youtube.com/watch?v=hMdim_w4jgo

Pri ďalšom parkovaní stačí vystúpiť, spustiť mobilnú aplikáciu na pripojenom smartfóne cez Bluetooth alebo Wi-Fi a držať tlačidlo jazdy. Práve to je „nedokonalosť“ celého systému, no zároveň aj bezpečnostné opatrenie.

Pokiaľ tlačidlo držíte, vozidlo parkuje. Akonáhle by sa niečo neočakávané stalo, stačí pustiť tlačidlo a auto v momente zastaví.

https://www.youtube.com/watch?v=zs__lnOOeDE

Toto bezpečnostné opatrenie je ale asi len dočasné. Vozidlo so systémom Home Zone Park Assist totiž vie rozpoznávať prekážky a za určitých podmienok (ak má dostatok priestoru), vie ich aj obísť.

Výrobca tvrdí, že parkovanie na diaľku je možné koordinovať do vzdialenosti 100 metrov, čo je vlastne dosah bezdrôtových technológií Wi-Fi alebo Bluetooth.

Systém využíva stereo kamery a ultrazvukové senzory (ako netopiere) na navigáciu v priestore. Tie isté kamery pritom používa aj systém proti kolíziám s chodcami.

https://www.youtube.com/watch?v=9aI-1RdPSdM

Nemecký výrobca systém zatiaľ iba testuje. V praxi by sme ho mohli však vidieť o 2-3 roky. Ktoré automobilky ho budú využívať zatiaľ nie je známe.

Bosch však pracuje aj na iných parkovacích systémoch. Napríklad Community-based Parking, on-line systém, ktorý by informoval vodičov vo veľkomestách o voľných parkovacích miestach.

https://www.youtube.com/watch?v=jKsw2RQSzH0

ZdrojBosch

Komentáre k článku