The Boring Company uprednostní prepravu chodcov pred autami

Mladá spoločnosť The Boring Company, ktorú založil vizionár Elon Musk, prehodnotila svoj zámer razenia tunelov pre vysokorýchlostný presun automobilov a zameria sa na verejnú prepravu.

Spoločnosť The Boring Company je infraštruktúrna a tunelárska spoločnosť založená Elonom Muskom koncom roku 2016. Jej biznisplán je razenie tunelov vo veľkomestách, ktoré trpia častými dopravnými kolapsmi.

ZDROJ | Boring Company

Elon Musk je známy širokej verejnosti elektromobilmi Tesla. Ďalšia jeho spoločnosť, SpaceX, nedávno dostala do kozmu v súčasnosti najvýkonnejšiu nosnú raketu Falcon Heavy.

Pozrite siÚspešný štart Falcon Heavy otvára novú kapitolu v dejinách kozmonautiky

O čo teda vlastne pôjde? Môžeme to opísať tak, že sa bude jednať o elektrický autobus, ktorý sa bude pohybovať v tuneloch a na povrch bude vychádzať výťahom. Mal by slúžiť na prepravu chodcov a cyklistov. Namiesto obrovských tranzitných staníc budú v mestách tisícky malých a nenápadných zastávok.

Boring Company v minulosti kritizovali obhajcovia verejnej dopravy, že uprednostňuje individuálnu dopravu a prispieva tak k jej rastúcim problémom. Pozmenené plány The Boring Company ale naznačujú, že kritické slová padli na úrodnú pôdu.

ZDROJ | Boring Company

Napriek tomu, že spoločnosť začala raziť tunel v Los Angeles a ďalšie povolenie na podzemné práce dostala vo Washingtone, ide stále len o víziu a hudbu budúcnosti. My na Slovensku zatiaľ snívame o zastaralom koncepte nazvanom Bratislavské metro.

 

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku