Bonsaj, ktorý nabije váš mobil

Hybrid umenia a technológie. Tak by sa dal charakterizovať fotovoltaický „bonsaj“, ktorý cez USB port dokáže nabiť batérie mobilu, alebo tabletu. Množstvo fotovoltaických článkov, ktoré tvoria korunu stromčeka, zachytávajú svetlo z rôznych smerov, čo garantuje istú nezávislosť od polohy svetelného zdroja.

electree+1

Americký startup elektree+ sa inšpiroval čarom zakrslých stromčekov bonsaj aj krásou fraktálov, ktoré nájdeme na mnohých miestach v prírode. Výsledkom je dizajnovo aj funkčne zaujímavý fotovoltaický „strom“, ktorý okrem toho, že nabije menšie elektronické terminály, poslúži aj ako originálna dekorácia v interiéroch.

electree+2

„Listy“ bez vrstvy amorfnoho kremíka.

Fotovoltaický bonsai je zatiaľ v štádiu prototypu. O konverziu energie svetla na elektrinu sa stará 27 štvorcových listov – solárnych panelov o šírke 3,7“. Používajú solárne články na báze amorfného kremíka. Energia získaná zo svetla, ktoré je zadarmo, sa ukladá v akumulátore s kapacitou 14 000 mAh. Batéria je uložená spolu s elektronikou v „koreňovom systéme“ stromu, resp. v podstavci.

electree+3

Podľa údajov výrobcu postačuje energia plne nabitej batérie na deväť nabití iPhone 5, alebo sedem nabití Samsungu Galaxy S3, či na dve nabitia iPad 2 aj bez svetelnej expozície, informoval sever Kickstarter.

electree+4

Podstavec ukrýva batériu a elektroniku.

electree+5

Úplne vybitá batéria electree+ potrebuje na plné nabitie 36 hodín slnečného svetla, ale už štyri hodiny svetla dodajú dostatok energie na nabitie priemerného smartfónu. K originálnej nabíjačke bude možné pripojiť aj adaptér Qi na bezdrôtové nabíjanie pomocou magnetickej indukcie, ktoré už podporujú niektoré mobily a stojan môže byť doplnený o NFC čip, pomocou ktorého bude možné spúšťať niektoré zariadenia ihneď po priblížení. electree+ sa bude vyrábať v niekoľkých farebných mutáciách, pričom kvôli garancii kvality bude výrobu zabezpečovať prevádzka v USA. Cena tejto solárnej nabíjačky zatiaľ nie je známa.

Foto: Kickstarter

Komentáre k článku