Bombu zo Samsungu Galaxy Note7 spôsobovali zlé batérie od dvoch výrobcov

Samsung dnes v noci oficiálne uviedol dôvody vybuchujúcich top-end modelov Galaxy Note7. DJ Koh, prezident divízie Mobile Communications spoločnosti Samsung Electronics, počas tlačovky prezradil výsledky vyšetrovania incidentov s Galaxy Note7. Dôvod však bol jasný už aj predtým – batéria. Čo sa však stalo s ňou?

Samsung Galaxy Note7 6
ZDROJ | Samsung

Spoločnosť Samsung sa podľa vyjadrení spojila s odbornými organizáciami UL, Exponent a TÜV Rheinland, a spoločne na tlačovej konferencii prezentovali výsledky svojho vyšetrovania.

Pozrite siSamsung – Otvorený list majiteľom Galaxy Note7

„Počas niekoľkých posledných mesiacov sme spolu s nezávislými odbornými organizáciami vykonali dôkladné vyšetrovanie s cieľom zistiť príčinu incidentov Galaxy Note7,“ uviedol DJ Koh. „Dnes, viac ako kedykoľvek predtým, sme odhodlaní získať dôveru našich zákazníkov prostredníctvom inovácií, ktoré najnovšie zavádzame. Vnímame ich ako vstupnú bránu k neobmedzeným možnostiam a novým zážitkom.“

Samsung Galaxy Note7 1
ZDROJ | Samsung

Skúmaniu bol vraj podrobený každý aspekt zariadenia Galaxy Note7 vrátane hardvéru, softvéru a súvisiacich procesov, ako je montáž či testovanie kvality a logistiky.

V rámci testovania, do ktorého sa zapojilo približne 700 vedcov a inžinierov spoločnosti Samsung, sa analyzovalo viac ako 200 000 kompletne zmontovaných zariadení a viac ako 30 000 batérií.

Pozrite siSú batérie v mobiloch potenciálnou bombou?

Nič nové, batéria

Vyšetrovanie podľa slov Samsungu ukázalo, že príčinou incidentov pri zariadení Galaxy Note7 bola batéria. Prekvapení?

Galaxy Note7 mal batérie od dvoch výrobcov. Jedna bola v Samsungu označená ako A a druhá ako B. V oboch sa však objavili chyby, ktoré viedli práve k vzbĺknutiam.

Samsung Galaxy Note7 9
ZDROJ | Samsung

V prvom prípade bola chybou pokrivená elektróda v pravom hornom rohu batérie. Pre nedostatok miesta bola elektróda až v ohybe batérie, kde nemala čo robiť. Išlo o výrobnú chybu, ktorej výsledkom boli skraty.

Pozrite siSamsung končí s výrobou Galaxy Note7, vybuchujú aj vymenené kusy

Samsung Galaxy Note7 10
ZDROJ | Samsung

V prípade batérie B bola chybou akési vystupujúce zvary na kladnej elektróde. Tie mohli prenikať cez izolačnú vrstvu a separátor a tak sa kladná elektróda mohla dotýkať až tej negatívnej. Výsledok spojenia dvoch rozdielnych elektród je jasný – skrat.

V tomto prípade sa však objavil aj problém s absenciou izolačnej pásky. V niektorých testovaných batériách úplne chýbala.

https://www.youtube.com/watch?v=6s4uqr1serU

Samsung bude ostražitejší

Samsung sa nechal počuť, že prijíma zodpovednosť za zlyhanie a podnikne všetky potrebné kroky, aby sa situácia neopakovala. Spoločnosť prijala nápravné bezpečnostné opatrenia vrátane osembodovej kontroly batérií.

Samsung Galaxy Note7 8
ZDROJ | Samsung

Samsung zároveň vytvoril tím Battery Advisory Group zložený z externých poradcov, akademických a výskumných expertov, ktorí by mali dohliadať na bezpečnosť batérií a ich inovácií.

Samsung Galaxy Note7 3
ZDROJ | Samsung

 

ZdrojSamsung

Komentáre k článku