Boli sme na vyhodnotení Nadácie VW Slovakia, vyhralo sci-fi vozítko s rukou

Nedávno sme boli na vyhodnotení grantového programu Rozvíjať technik(o)u Nadácie Volkswagen Slovakia určenom pre vysoké školy na Slovensku. Grantový program prebieha už 4. rok, pričom doteraz nadácia podporila 30 projektov sumou okolo 219 tisíc eur. Vyhrať však mohol iba jeden.

Nadacia VW 1
ZDROJ | Nadácia Volkwagen Slovakia

„Každý rok prichádza čoraz viac žiadostí o oba granty, čo nás veľmi teší. Našim cieľom je totiž podpora technického vzdelávania aj prepojenie dvoch svetov – univerzitného a praxe,“

vysvetľuje Alexandra Pappová z Nadácie Volkswagen Slovakia.

Do finále sa prebojovalo 5 projektov, ktoré sa prišli prezentovať priamo do závodu VW Slovakia, kde zasadala aj odborná porota. Tá po diskusii vybrala unikátny projekt Ústavu automatizácie, merania a aplikovanej informatiky zo Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Nadacia VW Slovakia VS 2
ZDROJ | Nadácia Volkswagen Slovakia

Do grantu sa zapojili s projektom: Inovatívne technické vzdelávanie Robotiky praktickou formou, so zapojením študentov na projekte autonómny mobilný robotický systém. Malý robot je unikátny nielen pohonom, ale všetkým, na čo sa na ňom pozriete. Unikátne kolesá dovoľujú pohyb vpred a vzad, ale aj do strán. Množstvo snímačov a senzorov z neho robia aj autonómne vozítko, ktoré je schopné vďaka upravenému Kinect snímaču a robotickej ruke vyhľadávať napríklad loptičku a uložiť ju na konkrétne miesto. 

Boli sme príjemne prekvapení silnou konkurenciou. Podobné projekty študentom dávajú veľa. Hlavne náhľad do ich schopností a zručností riešiť praktické problémy. Lebo keď nastúpite do školy, neviete, čo všetko dokážete. Až keď začnete pracovať na projekte, zistíte, aké veci ste schopný vyriešiť,“ vysvetľuje člen víťazného tímu.

https://www.youtube.com/watch?v=DuRJqHbiKqY&feature=youtu.be

Nás zaujal aj projekt s názvom Zvyšovanie životnosti energetických zdrojových systémov elektromobilov z Ústavu automobilovej mechaniky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Komplikovaný názov v sebe ukrýval elektrickú štvorkolku, v ktorej autori využili elektromotor poháňaný hybridným zdrojovým systémom so superkondenzátormi.

Nadacia VW Slovakia vyhodnotenie 22

Viac info na www.nadacia-volkswagen.sk

ZdrojNadácia VW Slovakia

Komentáre k článku