Boli sme na Orange Y-Games 2018 (3. časť + bonus)

Jún 2018 odštartoval veľkou herno-technologickou akciou. Počas víkendu 1. – 3. 6. 2018 sa v bratislavskej Refinery Gallery vo Vlčom hrdle konal Orange Y-Games 2018.

Pozrite siBoli sme na Orange Y-Games 2018 (1. časť)

Tento rok sa tradičná e-športová akcia Y-Games po prvý raz uskutočnila počas troch dní a ešte k tomu aj v nových priestoroch. Okrem turnaja Y-Games 2018 boli súčasťou tohto podujatia aj cosplay a fanart festival Y-Con a technologická výstava Y-Tech Expo.

Pozrite siBoli sme na Orange Y-Games 2018 (2. časť)

V dnešnej tretej časti vám vo fotoreportáži priblížime najmä záverečný tretí deň, ktorý sa niesol v znamení viacerých finálových súťaží. Na záver sme si pre vás pripravili aj bonus v podobe rozhovoru.

Pozrite siNajväčší e-Sport turnaj Orange Y-Games 2018 opäť lámal rekordy

Na akcii Orange Y-Games 2018 sa opäť objavilo mnoho známych osobností z YouTube a Twitch scény, ktoré lákajú na exkluzívny rozhovor. Avšak ukázalo sa tu aj niekoľko zatiaľ menej známych tvárí, ktoré si zaslúžia nemenej rovnakú pozornosť.

Pozrite siE3 2018 – Sony oznámilo skromný, no za to pvotriedny výber nových titulov

A keďže naša redakcia rada podporuje mladé talenty, ako napríklad Hexadron Team, oslovili sme streamerku Luciu, aka „Kokiiijekul“, ktorá na Twitchi streamuje prevažne League of Legends.

Kedy si začala so streamovaním na Twitchi?

Teraz v lete to budú dva roky.

Čo ťa viedlo k streamovaniu?

Dozvedela som sa o tom na internete a keďže už predtým som hrala hry, tak to bolo také prirodzené s tým začať. Takže hry ma k tomu prirodzene doviedli. Nikto mi to však nijako neukázal. Najskôr som sa dozvedela o Resttovi a to ma inšpirovalo a priviedlo na túto scénu. No a potom to už išlo celkom samo.

Pozrite siHerné pecky, ktoré nám ukázala EA na E3

Venuješ sa na streamoch okrem LOL-ka aj niečomu inému?

Teraz v poslednej dobe skúšam Fortnite, keďže je okolo neho veľký boom a je to strašne obľúbené, tak snažím naučiť sa to hrať. Ale nikdy som nehrala FPS hry, takže to je pre mňa celkom zložité. Milujem však single player hry, napríklad Witcher 3 alebo The Last of Us, takéto úplné klasiky na PS-ko. To mám asi najradšej.

Videl som, že na Facebook si dala aj nejaký chillout stream…

Snažím sa tak viac spojiť s ľudmi a doviesť ich k nejakému kľudu, keďže sama som mala niekedy také dni, kedy škola alebo rodičia ma hnevali. Takže sa snažím vytvoriť takúto atmosféru. Samozrejme, niekedy mi to samej nejde a skôr ma ten chat naopak privedie na takú chillout atmosféru. Ale snažím sa tých ľudí trošku skľudniť a aspoň si s nimi pokecať, keď už nejde o ten gameplay.

Streamuješ každý deň?

Snažím sa teraz oveľa viac, keďže podľa mňa dosť záleží na tom, ako často streamer zapne ten stream. Musíš si udržať nejakú tú komunitu. Kedysi som na to dosť kašlala, akákoľvek náladička a podobne ma rozhodila a povedala som si, že dnes to nezapnem. Ale rozhodla som sa, že sa cez to prehryziem a snažím sa zapnúť stream každý deň. Aj keď niekedy mi to škola a krúžky nedovolia.

Koľko ti približne trvá príprava na stream?

Tak ako kedy, podľa toho aký mám deň a ako sa cítim. Psychicky to niekedy trvá dlhšie, niekedy nemám chuť streamovať, ale fyzicky… Tak asi typicky, kým sa žena namaľuje a tak. Ja do školy väčšinou nechodím namaľovaná a maľujem sa iba kvôli streamu, takže kým sa naň pripravím, chvíľu to trvá, čo ja viem, priemerne asi tak hodinku.

Po ukončení streamu ti približne ako dlho trvá, kým schováš všetku techniku?

Tak ja to väčšinou nechávam rovnako rozložené každý deň. Kedysi som to ešte tryhardila, že som mikrofón a podobne všetko rozkladala a upratovala, ale už to teraz nechávam tak. Takže už to potom mám na ďalší stream na ďalší deň pripravené.

Čím si ako dieťa chcela byť?

Určite veterinárkou, to asi najviac. Ale neskôr ma to opustilo, keď som zistila, ako to je v skutočnosti, chémia, biológia a všetko dokopy. Proste som si povedala, že kašlem na to, neobetujem celý svoj život škole a radšej sa budem venovať životu a hrám.

Akú školu navštevuješ alebo máš ukončenú?

Momentálne navštevujem gymnázium, ktoré snáď budúci rok úspešne ukončím.

Pozrite siMicrosoft na výstave E3 boduje najmä pokračovaniami perfektných hier

Čo ťa na streame a komunite najviac baví okrem hrania?

Tak okrem toho, áno, asi to súvisí s tou komunitou. Ale to, že môžeš odovzdať niekomu nejakú dobrú náladu alebo nejaký message, tak to je podľa mňa dosť dôležité. Ja viem, že na to doteraz slúžil dosť YouTube a väčšinou sa o ženských streamerkách často hovorí, že nula gameplay, hlavne záleží na tom ako vyzerajú a podobne… Ja som sa od začiatku snažila poukázať na to, že druhým môžeš dať naozaj veľa aj bez toho, aby si ukázal niečo, čo väčšina tých ženských streameriek veľmi neskrýva a ukazuje veľmi rada. Proste, pre mňa je dôležité odovzdať nejakú tú náladu, ktorú mám. Spojenie s tými ľudmi a tá komunita, tak to je asi to najviac čo mi streamovanie dáva. Vďaka streamu som spoznala strašne veľa úžasných ľudí, ako aj teraz vás (nových ľudí na Y-Games – pozn. autora), proste táto komunita je naozaj jedna z najlepších, myslím si. Čo sa týka cosplayerov, streamerov, hráčov, tí ľudia sú fakt v reáli väčšinou šťastní a vďační.

Kto ťa pri streamoch najviac inšpiroval?

Herne ma zo zahraničných streameriek najviac inšpirovali Poki a Emiru, ktoré streamujú najviac LoL-ko a tie sú pre mňa vzorom, čo sa týka toho hrania. No a z československej scény… Ja si myslím, že každý väčší streamer je pre mňa aspoň niečím akousi motiváciou v tom, aby som pokračovala, pretože hlavne na tej našej slovenskej scéne toho nemáme veľa. Každý je niečím výnimočný a predsa len, keď som spoznala tých ľudí bližšie uvedomila som si, že majú svoju charizmu a tým ma to inšpiruje. Každý z nich ukázal seba akým je a tým ľudí zaujal. Ja si myslím, že niečím musíš zaujať, nemusí to byť zrovna gameplay, nemusí to byť ako vyzeráš, ale niečo, čo toho človeka, ktorý ťa sleduje, zaujíma.

Myslela si už niekedy na to, že by si ukončila streamovanie? Napríklad, že s tým prestaneš, keď dosiahneš určitý počet followerov?

Myslím si, že každý to tak niekedy zváži, že si povie „ja už kašlem na to, mne sa to už nechce robiť“… Niekedy je to zložité, keď máš napríklad zlú náladu, proste nechceš to prenášať na tých ľudí, vtedy si povieš, že to už stačí. Ale tí ľudia ti začnú chýbať a začne ti chýbať aj to spojenie, to každodenné rozprávanie sa s nimi. Väčšinou, keď sa ľudia hrajú na počítači, tak veľa kamarátov nemajú a ten chat je pre nich naozaj také sociálne spojenie so svetom. No a to je na tom to, čo ti začne postupne chýbať a vtedy si povieš nie, nekončím s tým. A hoci aj ja som mala takéto chvíle neurobila som to. Takže zatiaľ nekončím. :)

Ďakujeme Lucii, aka „Kokiiijekul“ za rozhovor a želáme jej veľa zdaru a pozitívnej energie pri streamovaní.

Autor: Slavomír MAŤO

Lucia, aka „Kokiiijekul“, rozhovor autorizovala a odsúhlasila ho v plnom znení. Za možnosť zúčastniť sa podujatia Orange Y-Games 2018 ďakujeme organizátorovi, spoločnosti Yvents s.r.o.

Komentáre k článku