BMW vyvíja nabíjaciu podložku pre elektrické autá, konečne!

ZDROJ | BMW

Nápad na nabíjanie áut pomocou elektrických podložiek tu bol už dlho, no zdá sa, že až nemecká automobilka BMW preniesla tento nápad na skutočnosť.

https://www.youtube.com/watch?v=GlrcPrzuPMM

Nabíjanie elektromobilov má svoje muchy. Okrem nosenia a napájania káblov sú potrebné rýchlo-nabíjacie stanice, keď nechcete, aby sa vaše auto nabíjalo pol dňa.

BMW však vyvinulo podložku, ktorú si nainštalujete vo vašej garáži a jediné čo stačí urobiť, je po príchode z práce odstaviť vaše vozidlo nad podložkou.

ZDROJ | BMW

Pozrite siNabíjačka na každej čerpacej stanici. Rusko ide tlačiť na elektromobilitu

BMW 5 Series iPerformance by mala byť prvá séria áut, ktoré bude možné nabíjať takýmto spôsobom. V prezentačnom videu BMW sľubuje, že doma môžete takto auto nabiť už za 3,5 hodiny, čo je určite menej ako celú noc nabíjania na káblovej nabíjačke.

Konkrétne prvým autom s takouto technológiou nabíjania by malo byť BMW 530e iPerformance plug-in hybrid.

Indukčná podložka by mala byť dostupná pre verejnosť už v roku 2018. Podložka funguje na technológii Qi, ktorú nedávno objavil Apple na nových iPhonoch.

ZDROJ | BMW

Pozrite siBMW i3 zvládne cestu z Bratislavy do Banskej Bystrice

Problematickou časťou môže byť samotné parkovanie auta, ktoré pravdepodobne bude musieť byť presné. Aj pri malých bezdrôtových nabíjačkách na telefóny je potrebné umiestniť smartfón na konkrétne miesto. Pri automobile to bude pravdepodobne oveľa ťažšie.

Výhodou je možnosť sledovať cez aplikáciu stav nabitia batérie. V prípade, že ste doma, sľubované 3,5 hodiny utečú ako voda.

ZDROJ | BMW

Pozrite siBMW i Vision Dynamics – nový konkurent pre Teslu?

Otázna ostáva inštalácia podložky, ktorú pravdepodobne nebude stačiť iba „pichnúť“ do zásuvky. Otáznik visí aj nad cenovkou takejto technológie a samotnej podložky. Cena BMW i Wallbox Pro, zariadenia na nabíjanie elektrických áut BMW, sa pohybuje okolo 900 dolárov, takže v prípade nabíjacej podložky môžeme očakávať mierne navýšenie.

ZDROJ | BMW

Napriek tomu sa už nevieme tejto technológie dočkať. BMW plánuje integrovať takúto funkciu do všetkých súčasných modelov ako napríklad 330e, 740e, i8 či i8 Spyder.

ZdrojBMW

Komentáre k článku