BMW vyrieši nabíjanie elektromobilov v mestách

Jedným z frekventovaných problémov s elektrickým pohonom je nedostatok nabíjacích miest mimo domova. Pripomína to začarovaný kruh – elektromobily sa málo kupujú, pretože chýbajú nabíjacie stanice a energetické spoločnosti váhajú s budovaním nabíjacích staníc kvôli nízkemu počtu elektromobilov.

bmw_nab

Pozrite si: BMW: k štýlovému elektromobilu originálny parking

Gordický uzol sa rozhodla po svojom rozseknúť Tesla Motors, ktorá svojim automobilom dopraje luxus vlastne siete Superchargerov (na budúci rok sa majú objaviť aj na Slovensku). Ale aj tento pozoruhodný počin rieši skôr tranzitné trasy, keďže nabíjacie stanice sú vzdialené spravidla dvesto a viac kilometrov.

bmw-i8

Plug-in hybrid BMW i8 je futuristický superšportiak. Foto: BMW

Bežný dopravný chaos v meste by si vyžadoval oveľa hustejšiu sieť nabíjacích staníc, alebo aspoň nabíjacích postov. Zvlášť, ak je väčšina dnešných elektromobilov koncipovaných kvôli kratšiemu dojazdu práve pre mestskú prevádzku.

So zaujímavým nápadom na riešenie prichádza automobilka BMW, ktorá zaznamenáva úspešné predaje svojho elektromobilu BMW i3, aj hybridu BMW i8. Na budovanie nabíjacích postov chce využiť moderné stĺpy verejného osvetlenia s LED svietidlami.

Pozrite si: BMW ide do nabíjania elektromobilov vo veľkom štýle

Nie je to len sen. BMW už má pred svojou centrálou dva prototypy elektromobilov schopných dobíjať sa zo zásuvky na LED stĺpoch a v uliciach Mníchova chce spustiť v budúcom roku pilotný program, informovala agentúra Reuters.

Ide o zaujímavú myšlienku, pretože by sa dala v mestách elegantne využiť existujúca infraštruktúra verejného osvetlenia. Elektrické káble sú už privedené do stĺpov, bolo by potrebné doplniť len nabíjacie konektory. Keďže však elektrina nie je zadarmo, ostáva vyriešiť spôsob platby, prípadne identifikáciu nabíjaného vozidla, alebo jeho majiteľa.Pomôcť by mohla mobilná aplikácia pre smartfóny, uviedol portál Gizmodo.

Foto: BMW

Komentáre k článku