BMW i8 rozreže temnotu laserovým skalpelom

Už na jeseň tohto roku začne BMW dodávať vozidlá vybavené prednými svetlami s úplne novou laserovou osvetľovacou koncepciou. Stane sa tak zároveň svetovým priekopníkom tejto technológie a prvým výrobcom, ktorý bude ponúkať takto vybavené vozidlo. BMW však nie je jedinou automobilkou, ktorá chystá laserové reflektory. Ako sme vás informovali v jednom z článkov o novinkách na tohtoročnej výstave CES v Las Vegas, rovnakú technológiu pripravuje aj Audi.

bmwi8-1

Laserové diaľkové reflektory „dovidia“ 2x ďalej ako LED svetlá.

Neprehliadnite: CES 2014 | Laserové svetlá Audi Sport Quattro svietia až pol kilometra pred vás

BMW novú technológiu pre diaľkové svetlá predstavila už na autosalóne IAA 2011 vo Frankfurte. Prvý plug-in hybrid športiak BMW i8 sa tento rok stane aj prvým sériovo vyrábaným automobilom, vybaveným novou laserovou technológiu. Základná verzia BMW i8 bude vybavená výkonnými energeticky úspornými full-LED prednými svetlami, no diaľkové svetlá pomocou laserovej zvýšia dosvit až na 600 metrov, čo je dvojnásobok dosahu LED svetiel. Navyše o  30 percent sa zvýši aj ich energetická efektivita.

bmwi8-2

Zdrojom svetla v nových reflektoroch sú špeciálne laserové diódy, čo je vlastne polovodičový zdroj koherentného žiarenia, teda laser. Laserové diódy sú až desaťkrát menšie než konvenčné LED diódy, čo umožnilo znížiť výšku reflektorov z 9 na menej než 3 cm.

Tip: BMW i8 Spyder: s vetrom vo vlasoch a batériou pod zadkom

Lenže laser nie je priamo to, čo osvetľuje cestu pred automobilom. Svetelný lúč z niekoľkých laserových diód emituje je združený cez špeciálne šošovky do fluorescenčnej fosforovej substancie v predných svetlách, ktorá generuje extrémne silné biele svetlo. Je až desaťkrát intenzívnejšie než svetlo z konvenčných svetelných zdrojov. Vďaka vysokej intenzite a takmer ideálnej povahe lúčov je systém s laserovými diódami mimoriadne efektívny.

bmwi8-3

Výkonné diaľkové reflektory by však mohli spôsobiť problémy protiidúcim vozidlám, aj autám jazdiacim vpredu. Oslňovaniu ale zabráni kamerou riadený asistent diaľkových svetiel. Podobné zariadenie by sme určite privítali aj vo vozidlách s konvenčnými reflektormi. BMW i8 je síce celosvetovo prvé sériovo vyrábané vozidlo, vybavené touto inovatívnou technológiou, v priebehu nasledujúcich rokov však s laserovými svetlami počíta BMW aj v ďalších modeloch a určite sa čoskoro pridajú aj ďalší výrobcovia.

Tip: BMW i3 – elektromobil, ktorý myslí (za vás)

Foto: BMW

Komentáre k článku