BMW i Vision AMBY – extrémne rýchly elektrobicykel s 300 km dojazdom

ZDROJ | BMW

Elektrokolobežky, elektrobicykle, elektrické skútre a čoraz častejšie aj výkonnejšie elektrické motorky – elektromobilita na dvoch kolesách oslovuje čoraz viac záujemcov. Tento trend vnímajú aj automobilky a snažia sa promptne reagovať.

Pozrite siBMW i Vision AMBY – extrémne rýchly elektrobicykel s 300 km dojazdom

BMW predstavilo na aktuálnom autosalóne IAA Mobility v nemeckom Mníchove vysokorýchlostný elektrobicykel s dojazdom 300 km a navyše (relatívne pomalý) elektrický motocykel určený na cesty, aj do terénu. Modely s takmer totožným názvom – elektrobicykel i Vision AMBY a elektrický motocykel Vision AMBY uviedli dve rôzne divízie BMW.

ZDROJ | BMW

i Vision AMBY síce patrí do kategórie elektrobicyklov, ale zároveň výrazne vybočuje z radu. Rám používa podobné komponenty odpruženia ako ostatné špičkové bicykle a zdá sa, že ide o pohon karbónovým pásom Gates, ale elektronika sa javí úplne nová.

ZDROJ | BMW

Motor s vyšším výkonom a 2 000 Wh batéria umožňujú i Vision AMBY dosiahnuť v najvyššom režime extrémnu rýchlosť a (pri nízkej rýchlosti) dojazd až 300 km. Bicykel má zaujímavé dizajnové prvky, ako sú LED diódy integrované do riadidiel a sedla, ako aj hranatý rám s vysoko zastrčenou polohou sedenia.

Pomocou aplikácie v smartfóne si môže jazdec vybrať medzi európskou zákonnou rýchlosťou 25 km/h, druhým režimom speed-pedelec, ktorý dosahuje rýchlosť 45 km/, a režimom high-speed-pedelec, ktorý vytočí až 60 km/h.

Takéto rýchlosti nie sú aktuálne pre elektrobicykle povolené a takýto dopravný prostriedok by už zrejme potreboval dopravnú značku, spadajúc do kategórie motocyklov. BMW si to uvedomuje a uvedením i Vision AMBY chce podnietiť vypracovanie príslušnej legislatívy.

Elektromotocykel Vision AMBYZDROJ | BMW

BMW dokonca predstavilo myšlienku, aby tieto rýchlosti bolo možné v reálnom čase upravovať na základe geo-lokalizácie. E-bicykel by potom mohol automaticky spomaliť, keď jazdí v meste, a zrýchliť na maximum na výpadovke.

Pozrite siSpecialized Turbo Levo SL – najľahší elektrobicykel prichádza

Režim najvyššej rýchlosti rozhodne nezapadá do žiadnej súčasnej kategorizácie pre elektrické bicykle. Navyše pri jazde rýchlosťou 60 km/h sa dojazd výrazne zníži z 300 na 75 km.

ZDROJ | BMW

Elektrický motocykel BMW Vision AMBY vyzerá omnoho krotkejšie, pretože dosahuje rovnakú maximálnu rýchlosť 60 km/h, čo sa v porovnaní s inými elektromotorkami zdá dosť pomalé.

ZDROJ | BMW

BMW Motorrad zatiaľ nezdieľala detaily o parametroch motora alebo batérie v motocykli Vision AMBY, ale určite bude mať prinajmenšom rovnakú kapacitu (2 000 Wh) ako vo vysokorýchlostnom elektrickom bicykli.

ZDROJ | BMW

Konštrukčné riešenie elektromotorky BMW Vision AMBY naznačuje, že je určená aj pre jazdu v teréne. Širšie pneumatiky a robustnejší systém odpruženia svedčia práve takémuto využitiu.
Obidve novinky od BMW vyzerajú dobre. Či bude rovnako dobre vyzerať aj ich cena, ani kedy sa objavia na trhu, zatiaľ nevieme.

ZdrojBMW

Komentáre k článku