BMW Concept Active Tourer – krásny aj úsporný

Nový BMW Concept Active Tourer predstavuje BMW na Paris Motor Show 2012. Ide o vozidlo, ktoré ako prvé v prémiovom kompaktnom segmente kombinuje komfort a priestorovú funkčnosť s dynamikou a štýlom.  Keďže ide zároveň o plug-in hybrid, prinesie svojmu majiteľovi dvojaký benefit – okrem úspory paliva a zníženia emisií, aj vysoký výkon pri nasadení spaľovacieho aj elektrického motora súčasne a lepšiu akceleráciu.

BMW Concept Active Tourer

BMW Concept Active Tourer sa dá ako každý plug-in-hybrid nabíjať aj z bežnej zásuvky, nepotrebuje špeciálne výkonné prípojky ako čisté elektromobily s veľkou batériou.

Spaľovací motor – trojvalcový, 1,5 litrový BMW TwinPower Turbo – poháňa len prednú nápravu. Elektrický pohon zadnej nápravy zas zabezpečuje synchrónny elektromotor vyvinutý v BMW. Na jedno nabitie poskytujú lítiové batérie akčný rádius 30 km. Nabíjať ich je možné z akejkoľvek elektrickej zásuvky 230V, ale motor zabezpečuje aj rekuperáciu počas brzdenia, čím akumuluje časť kinetickej energie do batérií a v prípade potreby dokáže batériu dobíjať aj generátor poháňaný spaľovacím motorom.

 BMW Concept Active Tourer

Trojvalec s elektromotorom dosahujú spoločne maximálny výkon 140 kW a vozidlo dokážu zrýchliť z pokoja na 100 km/hod za menej ako osem sekúnd. Maximálna rýchlosť Active Tourera je až 200 km/h pri priemernej spotrebe 2,5 l/100 km a emisiách CO2 pod 60 g/km. BMW tak ponúka pohľad do budúcnosti pohonných variantov v automobiloch kompaktnej triedy.

BMW Concept Active Tourer

Koncepcia eDrive, známa z BMW i8, sa tu prvýkrát použila priamo v modeli kmeňovej značky BMW a v budúcnosti sa takto budú označovať všetky elektrické a plug-in hybridné pohony. Táto koncepcia zahŕňa všetky komponenty elektrického pohonu, elektrický motor vyvinutý v BMW, Li-ion batériu a inteligentnú riadiacu jednotku motora.

BMW Concept Active Tourer však obsahuje množstvo technologických pikošiek aj v interiéri – od palubnej jednotky po zadné sedadlá. Známy dizajn štyroch ciferníkov je síce zachovaný aj pri multifunkčnom displeji, namiesto analógových ukazovateľov však nájdeme obrazovku s uhlopriečkou 26 cm. Technológia čierneho panelu dáva nové možnosti zobrazenia v štyroch režimoch s rozličnými indikátormi a farebnými schémami. Dosiahne sa tak dobrá orientácia vodiča, aj zvýšená bezpečnosť a efektivita. Zobrazenie poskytne vodičovi informácie zladené s aktuálnou situáciou na ceste.

BMW Concept Active Tourer 

Sofistikovaný interiér pamätá nielen na ergonomické a prehľadné ovládanie z pozície vodiča, ale aj na horizontálne aj vertikálne umiestnenie tabletov pre pasažierov na zadných sedadlách. Korunou inovácií je strecha s regulovanou priehľadnosťou.

BMW Concept Active Tourer

Na prvý pohľad zaujme aj hi-tech strecha „Cool Shade“. Kompozitné sklo panoramatickej strechy dokáže meniť priehľadnosť podľa želania pomocou elektrického poľa. Umožňuje to nová technológia SPD. Strecha sa tak môže stať celoplošným strešným oknom s úplnou priehľadnosťou, alebo viac, či menej tónovaným, podľa aktuálnej vonkajšej teploty a slnečného žiarenia. Hoci spoločnosť BMW rada prináša prekvapenia (nakoniec, ktorý výrobca s vlastným vývojom na nich nestavia svoj obchodný úspech?), s BMW Concept Active Tourer nastavuje aj kvalitatívnu latku moderných kompaktných automobilov vyššej strednej triedy. Určite ide o dobrú inšpiráciu, ktorá – minimálne pri tankovaní – ušetrí aj vašu peňaženku.

BMW Concept Active Tourer

Foto: BMW