BMW 8 Coupé – dravé krivky a výkonu na rozdávanie

BMW 8 Coupé bude výkladnou skriňou nemeckej automobilky. Či už ide o výkon, emotívny dizajn, luxus alebo technológie, nová „osmička“ chce ponúknuť z každého sveta to najlepšie. Jediné, čoho tu veľa nebude je odkladací priestor.

Pri vývoji sa konštruktéri zameriavali najmä na to, aby BMW radu 8 Coupé poskytovalo vzrušujúcu dynamiku jazdy. V rámci vývoja sa k výkonným motorom dolaďovali aj inteligentný pohon všetkých kolies BMW xDrive a prvky z programu BMW EfficientLightweight. Nové BMW radu 8 Coupé sa vyvíjalo súčasne s pretekárskym vozidlom BMW M8 GTE.

ZDROJ | BMW

Základné proporcie nového dvojdverového modelu BMW radu 8 Coupé určujú rozmery ako dĺžka 4 843 mm, šírka 1 902 mm, výška 1 341 mm a rázvor s hodnotou 2 822 mm.

Výkon športového vozidla sa prejavuje aj v vzhľade, ktorý vytvára do premyslený vystupujúci dizajn prednej časti, široké otvory na vstup vzduchu či precízne kontúry kapoty. Nízko položené obličky majú proporčne prispôsobené rozmery so šesťuholníkovým tvarom, ktorý sa rozširuje smerom nadol. Všetky tieto prvky obkolesuje spoločný rámik.

ZDROJ | BMW

Nové BMW M850i xDrive Coupé dostane už v sériovej výbave doteraz najužšie LED svetlomety v ponuke značky BMW. Obe svetelné trubice obsahujú elementy pre denné, stretávacie aj diaľkové svetlomety. Na požiadanie bude vozidlo vybavené laserovými svetlometmi BMW Laserlight s adaptívnymi LED svetlometmi Adaptive LED Headlights so svetelným dosahom 600 metrov.

ZDROJ | BMW

Aerodynamický odpor prúdnicového tvaru karosérie nového modelu BMW radu 8 Coupé pomáhajú znížiť aktívne lamely v obličkách masky chladiča a systém Air Curtains vrátane výduchov Air Breathers či takmer úplne zakrytý podvozok. Úzke držiaky vonkajších spätných zrkadiel sú uchytené priamo na tesnenie dverí, čím zmenšujú prúdenie vzduchu. Je to prvé takéto riešenie použité na modernom vozidle s bezrámovými oknami. Nechýba ani dodatočný predný spojler.

Pozrite siBMW Concept 8 Series – takto by mohla vyzerať nová trieda

Výrazné tvary sa podarilo dosiahnuť aj vďaka na želanie dodávanej streche z plastu vystuženého karbónovými vláknami (CFRP), čo je prvé použitie takéhoto materiálu na sériovo vyrábanom modeli značky BMW. Výhodou je aj zníženie ťažiska a zlepšenie športových jazdných vlastností. O ďalšie zníženie hmotnosti sa postarajú na želanie dodávané prvky v rámci balíka Carbon.

ZDROJ | BMW

Vnútri zaujme široká stredová konzola, ktorá stúpa smerom k palubnej doske v prednej časti a jasne tak oddeľuje priestor vodiča a spolujazdca. Nad sebou sa tu nachádzajú horizontálne zostavené ovládacie tlačidlá a displeje klimatizácie, audiosústavy a nad tým všetkým samostatne stojaci hlavný zobrazovací displej Control Display. Okrem voliča automatickej prevodovky a ovládača iDrive Controller sa na stredovej konzole nachádza aj ovládač jazdného zážitku a štartovacie tlačidlo združené v novom dizajne. Pribudla aktívna dotyková odozva. V štandardnej výbave zákazník dostane i sekvenčné radenie.

ZDROJ | BMW

Operadlá zadných sedadiel nového modelu BMW radu 8 Coupé sú už v štandardnej výbave delené v pomere 50 : 50. Podľa aktuálnych potrieb sa dajú samostatne alebo spoločne sklápať a tak zväčšiť batožinový priestor s objemom 420 dm3.

Pod kapotou verzie BMW M850i xDrive Coupé pracuje 4,4-litrový twinturbo motor V8 s výkonom 390 kW (530 k). Dostupný v rozsahu od 5 500 do 6 000 ot./min. Maximálny krútiaci moment sa zvýšil o 100 Nm na 750 Nm. Verzia BMW M850i xDrive Coupé zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,7 sekundy. Kombinovaná spotreba 10,5 – 10,0 l/100 km. K dispozícii bude okrem iného aj elektronicky ovládaná uzávierka zadného diferenciálu.

ZDROJ | BMW

Druhý motor v ponuke v čase príchodu na trh jasne ukáže schopnosti nového modelu BMW radu 8 Coupé pri cestovaní na dlhé trasy. Trojlitrový 6-valcový radový naftový motor s technológiou BMW TwinPower Turbo dodáva maximálny výkon 235 kW (320 k) a krútiaci moment 680 Nm, ktorý je dostupný už od 1 750 ot./min. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h nastane v tomto prípade za 4,9 sekundy.

Všetky motory dostupné pre nový model BMW radu 8 Coupé sa spájajú s novou a vylepšenou verziou 8-stupňovej prevodovky Steptronic. V prípade drahšej verzie bude k dispozícii aj elektronicky ovládaná uzávierka zadného diferenciálu.

Súčasťou štandardnej výbavy nového modelu BMW radu 8 Coupé je aj Adaptívne M odpruženie s elektronicky nastaviteľnými tlmičmi.Technológiu odpruženia verzie BMW M850i xDrive Coupé zameranú na maximálny výkon dopĺňajú 20-palcové M disky kolies z ľahkých zliatin.

ZDROJ | BMW

Aktívne stabilizátory sa na požiadanie dodávajú do verzie BMW M850i xDrive Coupé a zlepšujú športové jazdné vlastnosti a ovládateľnosť vozidla. Systém aktívnych stabilizátorov využíva elektromotory. Tie pri dynamickom prejazde zákrutami pôsobia proti nakláňaniu karosérie.

Na želanie dodávaný balík Driving Assistant Professional obsahuje prvky ako Varovný systém zmeny a opustenia jazdného pruhu vrátane Asistenta pre jazdu v dopravnej zápche ako aj Asistent udržiavania jazdného pruhu s aktívnou ochranou pred bočnou kolíziou. Nechýba ani Automatický vyhýbací manéver, Asistent núdzového brzdenia a mnoho ďalších technológií, o ktorých sa dočítate viac v tlačovej správe.

Celosvetový začiatok predaja nového modelu BMW radu 8 Coupé je naplánovaný na november 2018.

ZdrojBMW

Komentáre k článku