Bluetooth zariadenia budú vzájomne komunikovať vo vlastnej sieti

Bluetooth rozšíri svoje funkcie o tvorbu takzvaných mesh sietí. Stovky až tisíce zariadení budú môcť komunikovať v jednej sieti. Technológia sa uplatní v inteligentných domácnostiach, automatizácii alebo v senzorových sieťach.

https://vimeo.com/225874947

Doteraz umožňoval Bluetooth priame prepojenie len dvoch zariadení, alebo jednosmerné vysielanie z jedného do viacerých zariadení. Mesh sieť by mala tieto limity odstrániť a umožniť prepojenie údajne až tisícky zariadení v jednej sieti.

Pre domácnosti to napríklad znamená prepojenie všetkých inteligentných zariadení od žiaroviek, cez termostat až po televízor. To by mohlo pomôcť zjednotiť rôzne systémy, ktoré výrobcovia zariadení internetu vecí (IoT) používajú.

Pozrite siIoT – Internet vecí nie je vôbec od veci

Prínos sa očakáva aj v priemysle, kde by až tisíce zariadení mohlo komunikovať napríklad v sklade či v továrni. Čím viac zariadení je vo vzájomnej blízkosti, tým väčšia a stabilnejšia sieť je.

To platí aj pre viacposchodové administratívne budovy, kde by žiarovky, bezpečnostné kamery, senzory spotreby alebo prenosné zariadenia mohli zabezpečiť stabilnú sieť cez všetky poschodia.

ZDROJ | Bluetooth SIG

Nemusíte mať strach, že by ste museli kupovať nové zariadenia. Podpora pre mesh sieťovanie prichádza ako aktualizácia softvéru ako súčasť protokolu Bluetooth Low Energy. Bluetooth SIG očakáva, že by sme využitie mesh sietí mohli vidieť najneskôr do pol roka.

Pozrite siBluetooth 5 je tu – silnejší a rýchlejší

ZdrojBluetooth SIG

Komentáre k článku